Svet

Španski parlament izvolil predsednika

sta
13. 1. 2016, 15.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Španski parlament je dobre tri tedne po volitvah izvolil za svojega novega predsednika socialista Patxi Lopez. Lopez je tako postal prvi predsednik parlamenta v sodobni zgodovini Španije, ki ne prihaja iz vrst stranke, ki je na volitvah pobrala največ sedežev. To je bila namreč Ljudska stranka (PP).

Reuters
Patxi Lopez

Nekdanji predsednik vlade Baskije (med letoma 2009 in 2012) je v drugem krogu današnjega glasovanja dobil 130 glasov svojih socialistov (PSOE) in desničarskega Ciudadanosa. Stranki sta dogovor o podpori 56-letnemu Lopezu dosegli v torek zvečer.

Konservativna PP dosedanjega premierja Mariana Rajoya, ki je na volitvah 20. decembra pobrala največ glasov, se je imenovanju svojega kandidata odpovedala. S 123 poslanskimi sedeži PP ni dobila absolutne večine v 350-članskem parlamentu.

Kandidaturo Lopeza je sprejela s tem, da se je na današnjem glasovanju vzdržala in se bo zadovoljila s podpredsedniškim mestom v parlamentu. V skladu s torkovim dogovorom gre za gesto te stranke, ki predlaga skupno veliko koalicijo s socialisti, ki imajo 90 poslanskih sedežev, in Ciudadanos, ki jih imajo 40, kar bi ji omogočilo oblikovanje vlade.

Kakšna bo nova španska vlada, sicer še vedno ni jasno, a ravno dogovor glede vodstva parlamenta je stvari spravil v tek. V Madridu vlado potrebujejo, da bi ta lahko odgovorila na odcepitvene grožnje Katalonije.

Za položaj predsednice parlamenta se je sicer danes potegovala tudi Carolina Bescansa iz vrst levičarskega Podemosa, ki je dobila glasove 71 poslancev. Glasovanja se je vzdržalo skupaj 148 poslancev.

Izvolitev Lopeza je le ena izmed novosti v tokratnem sklicu parlamenta, ki ga sicer zaznamuje vstop dve novih strank - Ciudadanosa in Podemosa. Poleg tega so bili Španci danes priča še eni zanimivi novosti. Poslanka Bescanca je v parlament prišla z svojim manj kot leto dni starim dojenčkom, od katerega se nikoli ne loči.

"Ta parlament je drugačen od vseh, ki smo jih imeli od leta 1977. Sporočilo Špancev je bilo jasno. Povedali so nam svoje, mi jim moramo prisluhniti," je pred zasedanjem parlamenta novinarjem izjavil dosedanji premier Rajoy.