Svet

ESČP: Delodajalci lahko spremljajo zasebne pogovore svojih delavcev

b.k.
13. 1. 2016, 11.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo v prid delodajalcu, ki je odpustil nekega Romuna, ki si je med delovnim časom dopisoval z zaročenko.

Reuters
Evropsko sodišče za človekove pravice

Zaposleni v Evropi naj še enkrat premislijo o uporabi interneta za pošiljanje zasebnih sporočil med delovnim časom. Evropsko sodišče za človekove pravice je namreč v torek odločilo, da lahko podjetja spremljajo spletno komunikacijo delavcev.

Primer se vrti okoli romunskega inženirja, ki je bil leta 2007 odpuščen po tem, ko je njegovo podjetje odkrilo, da je z uporabo Yahoo Messengerja klepetal ne zgolj s poslovnimi stiki ampak tudi s svojo zaročenko in bratom.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Njena.si

Mestni utrip že 20. leto spremlja ikonična Rotarijska ura na križišču Ajdovščina

Evropsko sodišče za človekove pravice je tako zavrnilo trditev inženirja, da je podjetje z nadzorovanjem njegove komunikacije kršilo njegovo pravico do zasebnosti.

Sodišče je v sodbi dejalo, da ni "nesmiselno, da delodajalec želi preveriti, ali zaposleni opravljajo svoje naloge med delovnim časom ". Prav tako je ESČP stopilo v bran romunskim sodiščem in dovolilo prepis komunikacije inženirja s svojimi bližnjimi za dokaz v sodbi.

Sodbe EKČP so zavezujoče za vse države, ki so ratificirale evropsko konvencijo o človekovih pravicah.