Ministri so po izrednem zasedanju, ki ga je zahtevala Savdska Arabija, sprejeli izjavo, v kateri so se izrekli proti politiki Irana, ki po njihovem sproža religiozne napetosti in podpira teroristične skupine. Podpisa pod dokument ni prispeval le Libanon.
Savdska Arabija je največje gospodarstvo in daleč najbolj vplivna regionalna sila med arabskimi državami. Prevladujoč položaj ima tudi v Arabski ligi.
Savdski zunanji minister Adel al Džubir je na srečanju ministrov poudaril, da so napadi na savdsko veleposlaništvo v Teheranu "očitna kršitev mednarodnih dogovorov". "Odražajo obnašanje Irana v arabski regiji in njegove poskuse, da bi spodbudil sektaštvo in zamajal varnost in stabilnost," je menil.
Končna ministrska izjava sicer ni napovedala nobenih posebnih ukrepov proti Iranu, vzpostavlja pa odbor štirih držav, ki bo razpravljal o krizi.
Iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif je Savdsko Arabijo pred tem danes obtožil, da spor z Iranom izrablja za škodovanje sirskemu mirovnemu procesu.
Zarif je menil, da je pristop Savdske Arabije ustvariti napetost, ki naj bi negativno učinkovala na sirsko krizo.
V Savdski Arabiji so pred dobrim tednom dni usmrtili šiitskega klerika Nimra al Nimra, kar je razjezilo Iran.
Jezna množica je napadla savdsko veleposlaništvo v Teheranu, na kar se je Rijad odzval s prekinitvijo diplomatskih odnosov.
Moč nafte?