Predvidena je začasna premestitev izvidniških letal awacs iz baze v nemškem Geilenkirchnu v turško Konyo.
Kljub temu da odločitev vključuje pošiljanje nemških vojakov v tujino, vlada parlamenta ne namerava vprašati za mnenje. Po prepričanju vlade gre namreč zgolj za pomoč pri nadzoru turškega zračnega prostora in ne za vojaško ofenzivo.
"Vlada mora parlament takoj obvestiti o podrobnostih namestitve, in sicer o natančnih nalogah teh letal in ciljih, o katerih bodo zbirala podatke," pa je danes po poročanju nemškega časnika Bild zahteval Tobias Linder, ki je v stranki Zelenih odgovoren za obrambna vprašanja.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Sahra Wagenknecht, podpredsednica nemške radikalne leve stranke Die Linke, je odločitev označila za "zelo nevarno" in zahtevala glasovanje v bundestagu. Ob tem je izrazila obžalovanje zaradi nemške podpore turškim obrambnim silam, ki "v Turčiji pobijajo Kurde".
Predsednik parlamentarnega odbora za obrambo Wolfgang Hellmich (SPD) je čas, v katerem so napovedali namestitev, označil za "nekoliko nenavadnega". Poslanci so namreč na počitnicah in ne morejo razpravljati o tem, je povedal za enega od časopisov.
Spodnji dom nemškega parlamenta je sicer na začetku decembra potrdil sodelovanje 1200 nemških vojakov v mednarodnih operacijah proti skrajni skupini Islamska država.
Napotitev Natovih letal v Turčijo sodi v okvir pomoči, ki jo je zavezništvo Turčiji zaradi nemirov na njenih mejah obljubilo v začetku decembra.