Med množicami, ki so se odpravile na nevarno pot na staro celino, so ljudje z vojnih in kriznih območij, v državah članicah EU pa so spričo migracijskega vala v zadnjih mesecih začeli poudarjati razliko med begunci in ekonomskimi migranti oz. tem, kdo je upravičen do azila in svetlejše prihodnosti na njihovih tleh in kdo ne.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Posledica tega je, da države na evropskem obrobju na svoje ozemlje poslej spuščajo le še begunce iz od vojne razdejanih držav - Sirije, Afganistana in Iraka.
Migrantska kriza je zajela tudi Slovenijo. Od 16. oktobra do danes ponoči je v Slovenijo po podatkih policije prišlo že 357.318 migrantov. Večina jih je Slovenijo kmalu po prihodu tudi zapustila. Za mednarodno zaščito je do 15. decembra zaprosilo 127 ljudi, pristojni pa so do takrat rešili 45 prošenj, od tega so štirim prošnjam za mednarodno zaščito ugodili.
Generalna skupščina Združenih narodov je sicer 18. december za mednarodni dan migrantov leta 2000 razglasila spričo njihovega naraščajočega števila v svetu. Že leta 1990 je na ta datum sprejela mednarodno konvencijo o zaščiti pravic vseh migrantskih delavcev in njihovih družin.