V začetku meseca je predsednik spodnjega doma parlamenta Eduardo Cunha sprožil ustavno obtožbo proti Rousseffovi. Odstavitev je s peticijo zahtevalo več odvetnikov, v kateri predsednico obtožujejo, da je pri izvajanju lanskega proračuna kršila zakone.
Največja latinskoameriška država je s tem v največji krizi v več desetletjih. Postopek bi lahko privedel do odstavitve prve predsednice Brazilije, medtem ko se država spopada z vse globljo gospodarsko recesijo.
Postopek je sicer dolgotrajen in zapleten, poleg tega pa se pred korupcijskimi obtožbami otepa tudi Cunha, kar še poglablja korupcijski škandal in krizo v državi.
Rousseffova, levičarska gverilka v času vojaške diktature v državi med letoma 1964 in 1985, ki se ji izteka manj kot leto dni drugega predsedniškega mandata, je sicer prepričana, da bo uspešno prestala ustavno obtožbo.
To morda nakazuje tudi dejstvo, da nedeljski protesti vendarle niso bili tako množični, kot so bili spomladi, ko je proti Rousseffovi protestiralo okoli 2,4 milijona ljudi. So se pa protestniki zbrali že četrtič letos, da bi zahtevali odstavitev predsednice.
Skupno naj bi se v 39 mestih po državi po podatkih policije zbralo okoli 81.000 ljudi, od tega okoli 30.000 v Sao Paolu. Organizatorji sicer navajajo, da se je na demonstracijah v resnici zbralo 385.000 ljudi, še navaja AFP ob sklicevanju na poročanje brazilskih medijev.