Novico o napotitvi vojakov je včeraj sporočila italijanska tiskovna agencija Ansa, ki se sklicuje na navedbe tržaške prefektinje Francesce Adelaide Garufi. Poostreni nadzor naj ne bi bil povezan samo z migracijskimi tokovi. Najverjetneje se je Italija za to odločila tudi zaradi nedavnih kritik iz Bruslja glede jemanja prstnih odtisov beguncem. Po nepotrjenih informacijah naj bi na mejo prišlo najmanj 35 vojakov, realna številka pa naj bi se vrtela okoli 90.
Vojaki naj bi bili nastanjeni pri nekdanjih mejnih prehodih na Tržaškem, prav toliko v Videmski pokrajini, 20 pa na Goriškem. Garufijeva, ki je tudi vladna komisarka, je za Anso pojasnila, da so ukrepi povezani tako z nedavnimi mednarodnimi dogodki kot s svetim letom. Poostren nadzor naj ne bi bil povezan samo z migracijskimi tokovi, ampak tudi s terorizmom, čeprav konkretnih in specifičnih groženj za zdaj ni. Cilj naj bi bil sistematično preverjanje položaja vseh državljanov iz držav zunaj schengenskega območja, predvsem ob vstopu v Italijo. Občasno bodo policijski organi pregledovali tudi dokumente državljanov iz območja schengna.
Cilj naj bi bil sistematično preverjanje položaja vseh državljanov iz držav zunaj schengenskega območja.
»Vojaki bodo v sodelovanju z mejno policijo nadzirali obmejni pas in pristanišče, ne bodo ponovno vzpostavili mejnih prehodov,« je še dejala prefektinja in poudarila, da so odnosi z varnostnimi organi sosednjih držav odlični.