Svet

Vzpon političarke s skrajnimi stališči

Matej Klarič
12. 12. 2015, 15.43
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V Franciji vse bolj priljubljena postaja 47-letna Marine Le Pen, voditeljica skrajno desno usmerjene Nacionalne fronte, ki jo je pred tem več kot štiri desetletja vodil njen oče.

Reuters
Uspešno združuje elemente skrajno desnih in levih, socialnih politik, kar ji prinaša uspehe.

Čeprav stranki predseduje šele od januarja 2011, je v severnem delu Francije rojena Marine v politiki aktivna že od leta 1998.

Že pri 13 letih pa je na političnih shodih začela spremljati svojega očeta. Pri 18 letih se je včlanila v stranko, od takrat pa je šla njena strankarska pot samo navzgor. 

Reuters
Le Penova je dejala, da je molitev muslimanov v Franciji podobna nemški okupaciji.

Težke življenjske preizkušnje

Ko je bila stara osem let, je med spanjem pred njihovim stanovanjem v Parizu odjeknila bomba, vendar v napadu na njenega očeta ni bil ranjen nihče. Ko je imela samo 16 let, je celo družino zapustila njena mati. Čez noč je odšla z osebo, ki je pisala Jean-Mariejevo biografijo. To je najmlajšo izmed njegovih treh hčera zelo prizadelo. Marine je bila na mamo namreč zelo navezana, skupaj z njo je preživljala veliko časa. Nenaden odhod je povsem spremenil njeno življenje. To jo je bolj povezalo z njenim očetom in vplivalo na njeno kasnejšo politično pot. 

Dvakrat ločena

Že dvakrat je bila poročena in se tudi dvakrat ločila. V prvem zakonu s Franckom Chauffroyem, poslovnežem, ki je delal za očetovo stranko, so se ji rodile tri hčerke. Po petih letih zakona se je leta 2000 od njega ločila. Dve leti kasneje se je poročila z Ericom Loriem, prav tako funkcionarjem v Nacionalni fronti. Tudi ta zakon ni trajal dolgo, že leta 2006 se je ločila. Od leta 2009 je v zvezi z Louisom Aliotom, nekdanjim generalnim sekretarjem stranke.

Bila je zagovornica beguncev

Potem ko je diplomirala in magistrirala iz prava na eni izmed najbolj priznanih francoskih šol, je pomagala tistim, ki si niso mogli privoščiti pravne pomoči. Tako je med drugim zagovarjala tudi tiste, ki so nelegalno prečkali mejo. Nekateri v stranki ji pomoč še vedno očitajo. Po seriji volilnih porazov ji je leta 2004 uspel veliki met, postala je evropska poslanka.

Omehčala stališča očeta

V nasprotju s svojim očetom je mnogo bolj všečna, sproščena, zabavna in spretna pri odnosu z ljudmi. Omehčala je nekatera njegova skrajna stališča in jih naredila bolj sprejemljiva za javnost. S svojim kadilskim glasom in dvema neuspešnima zakonoma pa je tudi mnogo bližje ljudem kot kandidati, ki želijo biti popolni in brez napak.

Čas krize in potreba po alternativah

V času, ko obe največji stranki še kar vztrajata pri varčevalnih politikah, ki povzročajo visoko brezposelnost, vse večjo revščino, brezperspektivnost in napetosti v družbi, se sama še kako zaveda pomena naslavljanja socialnih tematik (predlaga višje minimalne plače, nižanje upokojitvene starosti na 60 let) in potrebe po spremembah v politiki. Ne preseneča torej, da je na zadnjih volitvah med razočaranimi delavci dobila dvakrat več glasov kot ostale stranke. S spretno spletno kampanjo ji uspeva nagovarjati mlade volivce, ki jim obstoječe stranke ne zmorejo ponuditi skoraj ničesar. 

Vzpon Le Penove in zaton Evrope

Njen program temelji na nasprotovanju evru, tajnim prostotrgovinskim sporazumom, evroskepticizmu, zaščiti domačega gospodarstva, glasove pa dodatno pridobiva s podpihovanjem sovraštva do priseljencev. V Evropskem parlamentu sedi dvakrat več njenih poslancev, kot je poslancev vladajočih socialistov. Prihodnost stranke pa je videti še bolj svetla. Leta 2017 lahko Marine postane celo prva predsednica večje države po drugi svetovni vojni, ki bo prišla iz vrst skrajne desnice.