Salah el Mahzum, podpredsednik parlamenta v Tripoliju, v katerem imajo večino islamisti, je današnji dan označil kot "srečen" in napovedal podpis sporazuma 16. decembra.
Predstavnik mednarodno priznanega parlamenta, ki ima sedež v Tobruku na vzhodu države, Mohamed Šuejb je medtem danes po pogovorih v Tuniziji dejal, da po dolgih naporih napovedujejo premik iz tega težkega obdobja. Po njegovih besedah bi lahko sporazum podpisali v Maroku, ki je gostil večino pogovorov, s katerimi so oktobra prišli do sporazuma.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
A predstavnika obeh parlamentov nista razkrila, če bosta obe zakonodajni telesi morali še odobriti podpis sporazuma. Na podlagi sporazuma bi Libiji vladal devetčlanski predsedniški odbor, ki bi ga sestavljal predsednik vlade, pet namestnikov in trije ministri.
Predstavniki obeh strani so sicer v nedeljo napovedali, da so po pogovorih v Tuniziji, pri katerih ZN niso sodelovali, dosegli skupno "deklaracijo načel", ki bi prispevala k razrešitvi krize. V četrtek je več veleposlanikov iz evropskih držav in tudi ZDA v Libiji opozorilo pred poskusi, da se obide sporazum ZN, ki da je edini način za reševanje krize.
Današnja napoved podpisa sporazuma ZN pa prihaja le dva dni pred mednarodnim srečanjem o Libiji, ki bo potekalo v Rimu. Cilj konference je Libiji pomagati pri oblikovanju vlade narodne enotnosti, posvetila pa se bo tudi grožnji skrajne Islamske države, ki pridobiva vse več vpliva v Libiji.