Prekupčevalci in ponarejevalci se brezsramno oglašujejo kar preko svetovnega spleta, pa tudi taksisti na atenskih ulicah poznajo nekoga, ki pozna nekoga in tako dalje...
Ko v stanovanju ponarejevalca potnih listov, recimo mu M., pozvoni telefon, glas na drugi strani vpraša: "Že imate narejene potne liste, ki smo jih naročili?" Odgovor je pričakovan: "Počakajte še nekaj dni..." A naročnik je jezen: "Koliko časa še? Dokler ne bo sezone konec? Do takrat bo že prepozno!"
Ostane pri tem kratkem pogovoru. Preden M. odloži, zagotovi osebi na drugi strani linije, da bo uredil in da mu zaupa, a da razmišlja o tem, da bi z dejavnostjo prenehal. Naročnik mu odgovori: "Naredite, kot hočete, ampak naredite še to serijo, kot ste obljubili. Razen tega ne gre za malo denarja. Veliko lahko še zaslužite..."
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
In M. se strinja. Denar človeka omami in ga zasvoji.
Grška policija sicer trdi, da preganjajo takšen organiziran kriminal, a široka ponudba potnih listov iz Pakistana, Egipta, Sirije in Iraka kaže drugačno zgodbo. Še več, dobro obveščeni viri trdijo, da ponudba narašča, s tem pa padajo tudi cene.
Policijske sile držav, kamor najraje želijo begunci, opažajo, da so ponaredki vrhunski, čemur se ne gre čuditi, saj ponarejevalci dostikrat uporabljajo čisto prave potne liste, ki so jih pokradli takrat, ko je pravna država prenehala obstajati. Prva stran je prazna, potrebno je dodati le podatke, sliko in žig, nato potni list še malo postarati, pa je. Tak ponaredek je na črnem trgu vreden med 800 in 1000 evrov, cene pa, kot rečeno, padajo.
Cenejši so ukradeni potni listi, kjer zamenjajo le sliko, ali pa poiščejo podobnega kupca. Tak potni list, ki ni tako varen, si lahko omislite že za 200-300 evrov. Nižjo ceno gre pripisati dejstvu, da kupec načeloma ne ve, kak status ima tak potni list v informacijskem sistemu schengenskih držav.
Prav dobro gre tudi možakarju po imenu Safwan. Pred kratkim je na družabnem omrežju Facebook objavil spletno stran, preko katere prodaja sirske potne liste. Safwan je iz Gaziantepa, približno 300 kilometrov oddaljenega od mesta Rakka, ki velja za center Islamske države.
Safwan se pohvali, ko pokaže potni list: "S tem dokumentom je nekdo že večkrat vstopil v Turčijo in nazaj, torej je uporaben brez težav!" Narejen je iz pravega potnega lista, dodali so mu le podatke in ko ga policist na meji preveri v računalniku in pod UV-lučjo, vidi, da je pravi.
Seveda so pomislili na vse. Pripoveduje dalje: "Potni list mora biti v dobrem stanju in tak mora ostati. Preveč nedotaknjeni potni listi so lahko sumljivi, zato ima na meji prijateljico, ki v zameno za kakšnih 50 evrov v potni list odtisne še nekaj žigov za vstop in izstop, s čimer potnemu listu doda "pravo poreklo" in ga tako dodatno potrdi."
Sawfana ne zanima, kdo bo potni list uporabljal in ne s kakšnimi nameni bo odpotoval v Evropo. Zatrdi pa, da da roko v ogenj, da bo lastnik njegovih potnih listov Nemčijo dosegel brez problemov. Da je takih, ki so kupovali pri njemu, ogromno, a se do zdaj še