IAEA je ocenila, da je v Iranu pred koncem leta 2003 potekala "vrsta dejavnosti, povezanih z razvojem jedrske eksplozivne naprave", in da je šlo pri tem za "usklajen napor".
Nekatere dejavnosti so se nadaljevale tudi po letu 2003, je v sicer zaupnem poročilu, do vsebine katerega se je med drugim dokopala nemška tiskovna agencija dpa.
A kot je obenem izpostavila, ni našla nobenih znakov, da bi se te sporne aktivnosti nadaljevale še po letu 2009 ali da bi raziskovalni in razvojni projekti "presegli znanstvene študije" oz. da bi Iran dejansko znal izdelati jedrsko bombo.
IAEA je skušala priti do dna iranskim spornim jedrskim aktivnostim več let, a Teheran ji je potrebno sodelovanje ponudil šele letos, potem ko je s t. i. šesterico velesil julija dosegel zgodovinski jedrski dogovor.
V Teheranu so ugotovitve agencije že zavrnili. Med drugim je namestnik iranskega zunanjega ministra Abas Aragči zatrdil, da so bile njihove jedrske raziskave vedno v skladu s standardi in "so zasledovale zgolj miroljubne cilje". Kot je še poudaril, jedrsko orožje ni bilo nikoli del iranske obrambne doktrine ali cilj njegovih raziskav.