Kerry, ki je najvišji ameriški predstavnik na obisku v Prištini od leta 2012, je dejal, da Washington tesno sodeluje s Kosovom glede grožnje nasilnega ekstremizma, financiranja terorizma in vračanja borcev iz Sirije.
"Kosovo ponuja močan zgled v regiji z odmevnimi aretacijami in še ostrejšo zakonodajo v boju proti ekstremizmu," je poudaril Kerry. "Toda očitno je, da je treba narediti več," je dodal na novinarski konferenci s kosovskim premierjem Iso Mustafo.
Iz Kosova naj bi po podatkih tamkajšnje policije na bojišča v Sirijo in Irak odšlo okoli 300 ljudi. 50 naj bi jih bilo ubitih, okoli 120 pa se jih je vrnilo.
Kerry se je dotaknil tudi kosovskih notranjepolitičnih razmer. Kritičen je bil opozicijskih poslancev, ki so v zadnjem času večkrat s solzivcem prekinili seje kosovskega parlamenta. Po njegovih besedah parlament ni prostor za solzivec in ustrahovanje.
"Vse stranke morajo obsoditi uporabo nasilja v javnosti in skupaj z drugimi na miren in konstruktiven način razrešiti razlike in delati v interesu celotne države," je kosovskim politikom sporočil visoki ameriški gost.
Opozicija blokira seje parlamenta, ker nasprotuje ratifikaciji sporazuma med Beogradom in Prištino o oblikovanju skupnosti srbskih občin, s katero bi kosovski Srbi dobili večjo avtonomijo.