Peking je prekrila debela plast sive megle, pri čemer je koncentracija zdravju nevarnih finih trdih delcev PM2,5 dosegla kar 598 mikrogramov na kubični meter, medtem ko Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporoča največ 25 mikrogramov, kažejo podatki ameriškega veleposlaništva.
Koncentracija zdravju nevarnih finih trdih delcev PM2,5 so v Jinanu, mestu več sto kilometrov južno od Pekinga, dosegle prek 400 mikrogramov na kubični meter.
Oblasti so odredile zaprtje 2100 tovarn, ki zelo onesnažujejo okolje, ter prebivalcem svetovale, naj ostanejo v zaprtih prostorih, je poročal državni časnik China Daily.
Letalske družbe so odpovedale več kot 30 letov iz Pekinga v Šanghaj, ter mnoge lete v provinco Shaanxi, ki je sicer ključna proizvajalka premoga, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Medtem je kitajski predsednik Xi Jinping razvite države v ponedeljek v Parizu spomnil na njihovo obljubo o 100 milijardah dolarjev za podnebno ukrepanje v državah v razvoju do leta 2020 in jih pozval, naj izpolnijo svoje napovedi.
Kitajska je največja onesnaževalka na svetu. V letu 2013 naj bi pridelala med devet in deset milijard ton ogljikovega dioksida, kar je skoraj dvakrat več od ZDA in 2,5-krat več od EU. Lani se je Peking zavezal, da bo po letu 2030 začel zmanjševati izpuste ogljikovega dioksida, a to pomeni še več kot desetletje naraščanja škodljivih emisij.
Glavni onesnaževalci na Kitajskem so termoelektrarne in gospodinjstva, ki uporabljajo premog, zato se pozimi razmere še močno zaostrijo.