Novi portugalski zunanji minister je profesor sociologije Augusto Santos Silva, ki je v preteklosti že vodil različne resorje v vladah pod vodstvom socialistov.
Costa je presenetil z izbiro Joaa Soaresa, sina nekdanjega portugalskega predsednika Maria Soaresa, za ministra za kulturo.
Manjšinska vlada, ki jo sestavljajo socialisti, marksistični Levi blok, komunistična stranka in zeleni, bo po napovedih razveljavila nekatere varčevalne ukrepe, ki jih je uvedla prejšnja desnosredinska vlada.
Costa je večkrat poudaril, da bo spoštoval vse proračunske zaveze, ki jih je morala Portugalska sprejeti v zameno za mednarodno pomoč, predvsem tisto, da bo proračunski primanjkljaj znižala pod tri odstotke BDP do leta 2016. Vendar pa je moral pri oblikovanju vlade popustiti nekaterim zahtevam skrajne levice, kar bo vplivalo na proračun.
54-letni Costa, nekdanji župan Lizbone, je v preteklosti večkrat izrazil nasprotovanje varčevalnim ukrepom in pozval Bruselj, naj popusti v svojih zahtevah.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Desetmilijonska država na Iberskem polotoku še vedno okreva po gospodarski krizi, zaradi katere je leta 2011 za Irsko in Grčijo postala tretja članica EU, ki je potrebovala mednarodno pomoč. Po izvedbi strogih varčevalnih ukrepov je iz 78 milijard evrov vrednega programa pomoči izstopila maja lani.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je Costi čestital za imenovanje, ob tem pa opozoril, da mora Portugalska poskrbeti za "zdrave javne finance". "Verjamem, da bo v prihodnjih letih in pod vašim vodstvom Portugalska uživala politično stabilnost in socialno kohezijo, ki sta nujni za odziv na trenutne izzive," je zapisal Tusk v pismu Costi.
Portugalski predsednik Anibal Cavaco Silva je Costo za mandatarja za sestavo vlade imenoval v torek, s čimer je končal sedem tednov dolgo obdobje nestabilnosti po volitvah 4. oktobra.
Na njih je sicer z 38,6 odstotka glasov zmagala desnosredinska koalicija Naprej Portugalska Pedra Passosa Coelha, ki je bil predsednik vlade od leta 2011, a ni dobila parlamentarne večine, saj ima 107 od 230 poslanskih sedežev. Mandat za sestavo vlade je dobil Passos Coelho, vendar pa mu za sodelovanje v vladi ni uspelo pridobiti nobene opozicijske stranke, zato je predstavil manjšinsko vlado.
Proti njenemu programu je 10. novembra glasovala portugalska levica, ki ima večino v parlamentu, s čimer je privedla do njenega padca le enajst dni po njenem nastopu. To je bila portugalska vlada z najkrajšim stažem.