Britanska meteorološka služba je danes sporočila, da so podatki od januarja do septembra letos nakazali, da se povprečne svetovne temperature nahajajo 1,02 stopinje Celzije nad stopnjami v obdobju od leta 1850 do 1900. Stopnja napake pri teh podatkih sicer znaša 0,11 stopinje Celzija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Stephen Belcher iz britanske meteorološke službe je povedal, da je letos v tropskem delu Tihega oceana nastal močan El Nino, vremenski pojav, ki zajema ciklično segrevanje srednjega Pacifika ter lahko povzroča suše in poplave v različnih delih sveta. El Nino bo po besedah Belcherja imel vpliv na letošnje globalne temperature.
"V preteklosti smo sicer imeli podobne naravne pojave, a letos bomo po predvidevanjih prvič dosegli mejo ene stopinje Celzija. Jasno pa je, da človeški vpliv sodobno podnebje pelje na neznano območje," je povedal Belcher.
Britanski meteorologi sicer napovedujejo, da zgodnji znaki nakazujejo, da bo leto 2016 podobno toplo kot letošnje leto. Dodajajo, da je trenutno težko napovedati, kaj se bo zgodilo v naslednjih letih, pričakujejo pa nadaljevanje podnebnega segrevanja.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Peter Stott, vodja spremljanja podnebja pri meteorološki službi, je povedal, da bo letos tako verjetno dosežen velik mejnik. A obenem to ne pomeni, da bodo odslej vsako leto svetovne temperature eno stopinjo ali več nad temperaturami v predindustrijski dobi. Po njegovih besedah bo namreč naravna spremenljivost podnebja še vedno igrala pomembno vlogo pri višini temperature v danem letu.
"A ker se bo v prihodnjih desetletjih svet še naprej segreval, bomo lahko zabeležili vse več let, ki bodo presegla mejo ene stopinje in bo to kmalu postala norma," je še povedal Stott.
30. decembra se bo v Parizu sicer začela podnebna konferenca Združenih narodov, na kateri bodo poskušali doseči pravno obvezujoč dogovor, s pomočjo katerega bi segrevanje ozračja omejili na do dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijskim obdobjem.