"Sedaj se v različnih medijih pojavlja informacija o tem, da je rusko potniško letalo sestrelila zenitna raketa islamskih skrajnežev. Ta informacija ne more biti verodostojna," je povedal ruski minister za promet Maksim Sokolov. "Tesno sodelujemo z našimi egiptovskimi kolegi. In v tem trenutku nimajo nobenih takšnih informacij, ki bi potrdile podobne izmišljotine," je še dejal.
Pred tem je veja Islamske države v Egiptu v sporočilu na Twitterju zapisala, da so vojaki kalifata uspeli strmoglaviti rusko letalo na območju Sinaja, na katerem je bilo več kot 220 križarjev, ki so bili vsi ubiti.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Egiptovske oblasti so sicer pred tem izključile možnost, da bi letalo strmoglavili islamistični skrajneži, ki so dejavni v delih Sinaja. Glede na višino leta naj bi bila sestrelitev nemogoča. Nekateri mediji so poročali, da prvi izsledki preiskave kažejo, da je vzrok tehnična napaka.
Viri na mednarodnem letališču v Kairu pravijo, da je letalo letelo na višini več kot 9000 metrov, ko je pilot stopil v stik z nadzorom zračnega prometa zaradi tehničnih težav. Po tem so z letalom izgubili stik. Letalo je začelo izjemno hitro padati - v minuti naj bi se spustilo za 1500 metrov.
Trije vojaški strokovnjaki so jim dejali, da IS na Sinaju nima raket zemlja-zrak, ki bi lahko zadele letalo na višini 9000 metrov. Ne morejo pa izključiti možnosti, da bi bila bomba na letalu ali pa da bi skrajneži letalo s svojimi raketami lahko zadeli, če se je spustilo zaradi tehnične napake.
Povezavo z airbusom A321 ruske letalske družbe Kogalimavija, bolj znane pod imenom Metrojet, so kontrolorji poletov izgubili 23 minut po vzletu z letališča egiptovskega obmorskega letovišča Šarm el Šejk, ki je bilo na poti v ruski Sankt Peterburg.
Na krovu letala je bilo po podatkih egiptovskih oblasti 217 potnikov, od tega 214 ruskih in trije ukrajinski, in sedem članov posadke. Ruske in egiptovske oblasti so že potrdile, da so umrli vsi ljudje na krovu. Rusko ministrstvo za izredne razmere pa je objavilo seznam imen potnikov na letalu, na katerem so bili od desetmesečne deklice do 77-letne ženske. Iz Moskve so sporočili, da bodo identifikacijo trupel opravili v Sankt Peterburgu, kamor jih bodo prepeljali te dni. Razbitine letala so že našli na območju Hasana v osrednjem delu Sinaja, od koder so potegnili številna trupla.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v nedeljo razglasil dan žalovanja in odredil preiskavo. Svojcem žrtev in Moskvi so sožalje že izrazili številni tuji državniki, med njimi britanski premier David Cameron, nemška kanclerka Angela Merkel in ameriški zunanji minister John Kerry.
Od odstavitve egiptovskega islamističnega predsednika Mohameda Mursija julija 2013 so džihadisti okrepili napade na egiptovske varnostne sile predvsem na severu Sinajskega polotoka, kjer so v napadih ubili že več sto vojakov in policistov.