Svet

Rusi so že na Arktiki

STA
21. 10. 2015, 09.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Rusija je tik pred tem, da na skrajnem severu Arktike dokonča velikansko stalno vojaško oporišče, kjer lahko 150 vojakov živi samostojno do 18 mesecev, je v torek sporočilo rusko obrambno ministrstvo.

STA

Poslopje na otoku Aleksandrina dežela je 97-odstotno končano, so sporočili. Poimenovali so ga Arktična triperesna deteljica, gre pa za obsežno tridelno poslopje bele in modre barve, kot je ruska zastava.

Nahaja se na 80. severnem vzporedniku in se razteza na 14.000 kvadratnih metrih.

Rusija krepi svojo navzočnost na Arktiki. Nedavno je pri Združenih narodih vložila zahtevek po dodatnih 1,2 milijona kvadratnih kilometrov ozemlja, s čimer si želi zagotoviti dobičkonosne pravice do pridobivanja zemeljskega plina in nafte. Maja je ruska vojska tu izvedla obsežne vojaške vaje.

V njem lahko živi 150 vojakov, shranijo pa lahko zadostne zaloge goriva in hrane za leto in pol samostojnega dela. Med različnimi deli oporišča lahko prehajajo, ne da bi morali stopiti ven, kjer lahko pozimi temperature padejo do 47 stopinj Celzija pod ničlo. Gorivo lahko dobijo iz tankerjev.

Otok Aleksandrina dežela je del otočja Dežela Franca Jožefa, ki se nahaja med Barentsovim in Karskim morjem.

Rusija je tu obdržala svojo mejno postojanko, vojsko pa umaknila v 90. letih prejšnjega stoletja. Ruska vojska se je na otok vrnila novembra lani, ko je Severna flota tam namestila protiletalsko obrambo.

Letos je Rusija na otoku odprla pristajalno stezo, opremljeno za velika transportna letala za dostavo gradbenega materiala.

Rusija na Arktiki gradi svojo vojaško infrastrukturo v okviru nedavno prenovljene pomorske doktrine, v kateri je Arktika opredeljena kot prioriteta zaradi svojega rudninskega bogastva in strateškega pomena.

Rusija je podobno vojaško oporišče že zgradila na otoku v Vzhodnem sibirskem morju, ki leži južneje na 75. vzporedniku.