Sredozemsko morje je od 1. januarja letos prečkalo skoraj 515.000 ljudi, med katerimi je bilo 54 odstotkov Sircev. Največ jih je prispelo v Grčijo, in sicer 383.000, sledi Italija, kamor je prek morja prispelo 129.000 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V istem obdobju je na nevarni poti čez Sredozemsko morje umrlo oziroma izginilo okoli 2980 ljudi, še navaja agencija ZN za begunce (UNHCR).
Medtem je EU v ponedeljek napovedala začetek druge faze operacije proti tihotapcem ljudi v Sredozemskem morju (EUNAVFOR Med). Operacijo so obenem preimenovali v operacijo Sophia, in sicer po somalijski deklici, ki se je rodila na ladji operacije EUNAVFOR Med, ko je ta pred obalo Libije 22. avgusta rešila njeno mater.
Tako bodo lahko policisti od 7. oktobra v okviru operacije Sophia uničevali in zasegali ladje tihotapcev tudi v mednarodnih vodah, navaja nemška tiskovna agencija dpa. V prvi fazi je sicer šlo predvsem za zbiranje informacij.
Slovenija bo v okviru druge faze operacije ob ladji Triglav glede na potrebe operacije zagotovila še sodelovanje z do 12 slovenskimi pripadniki v okviru operativnega poveljstva operacije, poveljstva sil in mobilne vojaške bolnišnice (ROLE 2), je minuli teden odločila slovenska vlada.
Ladja Triglav bo v operaciji lahko sodelovala do štiri mesece brez rotacij, vendar z možnostjo ponovne napotitve po operativnem premoru, ki ne bo krajši od šestih mesecev.