"Pripravljen sem poslušati in govoriti, a v nobenem primeru likvidirati zakona (...) in ne bom se pogovarjal niti o enotnosti Španije niti o suverenosti," je zatrdil v svoji prvi izjavi po katalonskih volitvah. V Kataloniji so sicer po njegovih besedah zahteve nekaterih bile in ostajajo izven zakona. A sedaj se je izkazalo, da nimajo podpore večine Kataloncev.
Predsednik regionalne vlade v Kataloniji Artur Mas se je odločil nedeljske volitve povezati z glasovanjem o neodvisnosti, ker vlada v Madridu vztrajno zavrača izvedbo dejanskega referenduma o tem vprašanju.
Skupna lista strank za neodvisnost Junts pel Si (Skupaj za da), na čelu katere je Masova konservativna nacionalistična stranka CDC, je na volitvah zmagala, skupaj s podporo marksistične leve stranke CUP pa imajo odcepitvi naklonjene stranke v 135-članskem parlamentu zagotovljeno večino. A po drugi strani te stranke niso prejele večine vseh glasov. Pri rekordni 78-odstotni volilni udeležbi je zanje glasovalo 47,8 odstotka volivcev.
V koaliciji Junts pel Si so kljub temu odločeni začeti proces, ki naj bi v 18 mesecih pripeljal do odcepitve Katalonije od Španije. Na dialog z Madridom so sicer pripravljeni, a zgolj o načinih za dosego neodvisnosti, je danes zatrdil prvi na listi koalicije Raul Romeva.
V katalonskem parlamentu se mora sicer uradno absolutna večina šele oblikovati, zanjo pa so nujni glasovi leve CUP. Ta zavrača podporo vladi, na čelu katere bi bil še naprej Mas. Junts pel Si in CUP sta potrdili, da bosta začeli niz srečanj za dogovor o sodelovanju.
Masova koalicija je zasedla 62 sedežev, CUP pa 10. Velik uspeh je doživela liberalna, sredinska stranka Ciudadanos, ki jo bo zastopalo 25 poslancev. Socialisti so dobili 16 mandatov, štiri manj kot pred tremi leti. Rajoyeva Ljudska stranka je doživela velik poraz in zasedla 11 sedežev, osem manj kot na regionalnih volitvah leta 2012.