Zagovornik revežev je prispel v državo z največ bogataši na svetu in obenem številnimi reveži. Sprejel ga je predsednik, ki ga politični nasprotniki obtožujejo komunizma in muslimanstva. Na čelu z vodilnim kandidatom za republikansko predsedniško nominacijo Donaldom Trumpom, ki na prvo mesto v nasprotju od papeža postavlja bogastvo.
Za okoli 30 odstotkov republikanskih volivcev v ZDA je Trump nezmotljiv, ker predlaga izgradnjo zidu na meji z Mehiko, papež pa pridiga o katoliški cerkvi, ki gradi mostove in podira zidove. O tem je Frančišek govoril v času obiska Kube, kjer je ošvrknil totalitarno ideologijo, v ZDA pa konservativci trepetajo v pričakovanju njegovega četrtkovega govora v kongresu, ker jih je strah, da bo ošvrknil njihovo vero v denar in pomanjkanje podnebnih sprememb.
Frančišek jih je skušal pomiriti na poti v ZDA, ko je dejal, da nikoli ni povedal nič takšnega, kar ne bi bilo v skladu z doktrino katoliške cerkve. Mnogi naj bi si napačno razlagali njegova pisanja in menijo, da je levičar. Kot dokaz svojega prepričanja je predlagal, da novinarjem recitira izpoved vere in dokaže, da je res katoličan.
Ameriški predsedniki običajno svetovne voditelje pozdravijo, ko pridejo v Belo hišo, Obama pa je tokrat prišel do letala v bazi Andrews in papeža osebno pozdravil na rdeči preprogi v znamenje velikega spoštovanja. Tam so bili tudi vojaki častne straže in šolarji, duhovniki, drugi cerkveni dostojanstveniki in politiki.
Na žalost republikancev in ameriških škofov je sedanji papež zelo priljubljen med običajnimi ljudmi, kar je potrdil tudi s tem, da se je namesto za oklepno limuzino odločil za prevoz v fiatu 500L. Z letališča do rezidence vatikanskega veleposlanika v ZDA se je njegov "fiček" sicer peljal med dvema oklepnima športnima terencema, vendar je Frančišek skozi odprto okno veselo mahal množici ob poti.
Papežev uradni program v ZDA se začne danes, ko bo Frančišek obiskal Belo hišo, kjer ga bo na južni trati Bele hiše sprejel Obama in z njim 15.000 povabljenih. V četrtek bo imel govor pred obema domovoma ameriškega kongresa, ki se ga demokrati veselijo, republikanci pa bojijo v pričakovanju pozivov k boju proti podnebnim spremembam in revščini. Upajo, da jih bo razveselil vsaj z jasnim izrazom nasprotovanja umetni prekinitvi nosečnosti in homoseksualcem.
Kljub zanikanju levičarstva je papež na poti s Kube spet širil prepričanja, ki niso povšeči konservativcem v ZDA. Na vprašanje o dosmrtnem zaporu, ki je bilo povezano s Kubo, je odgovoril, da je to enako kot umiranje na obroke in dodal, da je v katoliški cerkvi vse več glasov, da se takšna kazen ukine. Ameriški konservativci niso pripravljeni na ukinitev smrtne kazni, ki ji katoliška cerkev odločno nasprotuje, kaj šele dosmrtnega zapora.