Spodnji dom parlamenta je spremembe že sprejel, po pričakovanjih pa naj bi jih potrdil tudi zgornji dom. Zakon bo sicer omogočal kolektivno samoobrambo, se pravi uporabo sile za zaščito napadenih zaveznikov.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kljub temu so danes proti temu protestirali predvsem študenti in mladi nasploh, ki si želijo ohraniti japonsko pacifistično ustavo, poroča britanski BBC. Pridružili so se jim protestniki iz različnih družbenih okolij, ki so kljub občasnemu rahlemu dežju napolnili ulice ob parlamentu, vzklikali slogane in dvigovali transparente, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Odkar je prejšnji mesec spodnji dom parlamenta sprejel to sporno zakonodajo, so po državi potekali že številni podobni protesti.
Japonski premier Shinzo Abe vztraja, da so spremembe potrebne za zaščito Japonske, a javnomnenjske raziskave kažejo, da jim številni Japonci nasprotujejo. Abe je obljubil, da spremembe ne bodo vodile v vpletanje Japonske v vojne v tujini.
Njegova vlada je tako predlagala, da lahko japonska vojska v tujini posreduje, če napadejo Japonsko ali katero od njenih bližnjih zaveznic in bi to posledično ogrozilo preživetje Japonske. Prav tako bi bilo posredovanje mogoče, če ne bi obstajal noben drug način, da se odbije napad in zaščiti japonsko prebivalstvo.