Vlada je pospešila sprejemanje zakona, potem ko je bil junija v bombnem napadu ubit generalni državni tožilec, le nekaj dni kasneje pa je na Sinaju sledila še serija džihadističnih napadov.
Vojska je bila takrat besna zaradi poročanja medijev, ki so navajali, da je bilo v napadu na Sinaju ubitih več deset vojakov, medtem ko je vojska v svojem uradnem poročilu sporočila, da je v napadu umrlo 21 vojakov in več deset skrajnežev.
Sporni zakon, ki je objavljen v uradnem listu, kot minimalno kazen določa dobrih 22.500 evrov ter največ 450.000 evrov za vsakogar, ki bo v svojem poročanju odstopal od vladnih izjav in bo objavljal oziroma širil "napačna" poročila glede varnostnih operacij proti skrajnim skupinam.
Kritiki pravijo, da bi lahko takšne visoke kazni uničile manjše časopise, večje medije pa bi lahko odvrnilo od neodvisnega poročanja o napadih in operacijah proti džihadistom.
Vlada je sicer sprva za kršitelje predlagala zaporno kazen, a je nato po uporu egiptovskih medijev od predloga odstopila.
Novi zakon vsebuje tudi klavzulo, ki omogoča sodiščem da "obsojencem preprečijo opravljanje poklica za obdobje največ enega leta, če kaznivo dejanje krši načela poklica". Sicer novinarstvo ni posebej omenjeno, a je klavzula v zakonu sprožila bojazen, da bodo novinarjem sodili zaradi njihovega poročanja, še navaja AFP.