Svet

Milanović: Ne moremo stoodstotno potrditi Salopekove smrti

STA/J.P.
12. 8. 2015, 18.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Hrvaški premier Zoran Milanović je danes povedal, da ni možno zagotovo potrditi, da so pripadniki Islamske države v Egiptu obglavili 31-letnega hrvaškega državljana Tomislava Salopeka, kot so danes poročale svetovne tiskovne agencije. Povedal je, da ga bodo iskali še naprej, dokler bo obstajalo najmanjše upanje, da je še živ.

ArhivSvet24

"Trenutno ne moremo s stoodstotno gotovostjo zatrditi, da je to resnica. Ne vem ali bomo to lahko storili tudi v naslednjih dneh, je pa tisto, kar vidimo, grozljivo," je izjavil Milanović na današnji izredni novinarski konferenci na sedežu hrvaške vlade.

"Ne bomo ga nehali iskati, dokler obstaja najmanjše upanje, kot smo tudi doslej počeli v sodelovanju s službami prijateljskih držav," je dejal hrvaški premier. "Bojim se, da se je prvič zgodilo kakemu hrvaškemu državljanu to, kar se je žal zgodilo državljanom drugih držav," je izpostavil.

Novica o usmrtitvi Salopeka je pretresla Hrvaško, še posebej njegovo rojstno vas Vrpolje v Slavoniji, kjer živijo njegova soproga, dva otroka in starši.

Milanović je pozval državljane, naj se vzdržijo objav morebitnih prizorov usmrtitve in naj jih ne delijo na družbenih omrežjih. Vse ljudi pa je pozval, naj bodo previdni in naj se izogibajo potovanjem v nevarne kraje, kot so tisti pod nadzorom Islamske države.

Dodal je, da je vlada na voljo družini Hrvata, ki so ga skrajneži ugrabili med vrnitvijo z dela za francosko družbo CGG v Egiptu 22. julija.

Prejšnji teden so ugrabitelji po video sporočilu zagrozili, da bodo Salopeka obglavili, in zahtevali izpustitev vseh muslimank iz egiptovskih zaporov. Grožnjo naj bi tudi uresničili in ob tem naj bi objavili, da so to storili, ker Hrvaška sodeluje v boju proti Islamski državi, so danes poročale vodilne svetovne tiskovne agencije.

Na novinarsko vprašanje, koliko je lahko problem za Hrvaško, ker naj bi jo Islamska država imenovala za sovražnika, je Milanović dejal, da gre za resen problem skoraj celotnega sveta.

"Hrvaška je kot država, ki je veliko trpela, kazala odprtost za vse, ki so v težavah, med katerimi je veliko muslimanov. Gre za emigrante, ljudi, ki bežijo iz svojih držav. Na Hrvaškem jih bomo v sodelovanju z Evropsko unijo začasno sprejeli odprtih rok," je odgovoril.

Zatrdil je še, da Hrvaška ne bo sodelovala v vojaških operacijah proti Islamski državi. "Prvič zato, ker ne moremo, drugič zato, ker se mora s tem ukvarjati nekdo drug," je pojasnil.

Novinarjem je tudi zatrdil, da bo država tudi v prihodnje skrbela, da ne bo napadov na verske objekte muslimanov na Hrvaškem.

"Še naprej moramo živeti normalno. Ravno za to tudi gre, ker nekateri ljudje poskušajo uničiti naš način življenja. Tega ne smemo dovoliti. Če bi nas to prevzelo, bomo poraženci," je še poudaril.