Z vozilom so zapeljali na podtaknjeno mino, ki jo je nastavil Isis, trdijo uradni viri. Dva pripadnika egiptovske protiteroristične enote sta umrla, gre za pomočnika poveljnika in rekruta, še trije so bili med iskanjem Tomislava Salopeka ranjeni. »Našli smo nekaj dokazov in sledi, ki jih preiskujemo in na podlagi katerih ga poskušamo locirati,« je Jutarnji list navajal Ahmeda Abu Zeida, tiskovnega predstavnika egiptovskega zunanjega ministrstva.
Na vprašanje, ali je Salopek še živ, je Zeid odgovoril, da se to še trudijo potrditi. »Predpostavljam pa, da bi v primeru nasprotnega to že bilo objavljeno,« je dejal in nadalje zaprosil, naj mediji ne objavljajo nepreverjenih informacij.
Domnevno stopili v stik z ugrabitelji
V ozadju očitno potekajo pogajanja, domneva strokovnjak Vlatko Cvrtila. »Časovni rok 48 ur je bil očitno podaljšan, ker egiptovske oblasti niso bile pripravljene na zahtevane postopke. Sodeč po preteklih izkušnjah bi pogajanja lahko trajala tudi več mesecev pa vse do enega leta,« ga je navajala televizija RTL.
»Na Hrvaškem se prvič soočamo s takšnim primerom. Druge države, kot sta Francija in Italija, že imajo takšne izkušnje in jih praviloma rešujejo tako, da se za njihove državljane izplačuje odkupnina. V zadnjih desetih letih so imeli veliko ugrabljenih in nacionalne države so storile vse v svoji moči, da so večino rešile s pogajanji,« analizira Cvrtila.
Hrvat ni dovolj velika tarča
Večernji list piše, da se o ugrabljenem Hrvatu v časopisih poroča bistveno manj, kot če bi bil ugrabljen Američan, Britanec ali Francoz. »V najbolj branih egiptovskih časopisih Salopek ni bil omenjen od petka, podobno je v Veliki Britaniji, kjer o Salopeku v časopisih ne najdemo niti besede.«