Hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović na koncertu ni bilo, čeprav so jo organizatorji pričakovali, sta pa med drugim prišla njen soprog in predsednik HDZ Tomislav Karamarko.
Kot sta poročala hrvaška tiskovna agencija Hina in spletni portal Index, se je koncert Thompsona in prijateljev na mestnem stadionu v Kninu sinoči začel z baklami ter ob ustaških vzklikih "za dom spremni" in "ubij Srbina". Policija je zabeležila šest prekrškov, od tega sta bila dva povezana z nošenjem kap in zastav z ustaškimi znaki.
Zbrani so bili poleg glasbe deležni tudi govora predsednika zveze stoodstotnih vojnih invalidov Đura Glogoškega, ki je napadel aktualno levosredinsko vlado, da se ni borila v domovinski vojni, da ni želela Hrvaške in da tudi ni imela poguma nagovoriti domoljubov, ki so se v sredo zbrali v Kninu.
Spregovorila je tudi županja Knina Josipa Rimac, ki, kot izpostavlja srbska tiskovna agencija Tanjug, ni obsodila nacionalističnih izpadov, ampak je navdušeno pozdravila zbrane "Hrvatice, Hrvate in katolike".
V minulih letih je Thompson - glasbena ikona hrvaških desničarjev, znan po povzdigovanju ustašev in nekdanje Neodvisne države Hrvaške (NDH), ki je med drugo svetovno vojno z blagoslovom nacistov in fašistov obstajala na območju današnje Hrvaške - koncerte ob hrvaškem dnevu zmage, domovinske hvaležnosti in veteranov v preteklih letih organiziral v svoji rojstni vasi Čavoglave nedaleč od Knina.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Hrvaški mediji so sicer že pred večernim koncertom poročali, da so manjše skupine ljudi v Kninu povzdigovale ustaše, prepevale šovinistične in žaljive pesmi proti Srbom ter nosile ustaške in nacistične simbole.
V minulih letih je Thompson koncerte ob hrvaškem dnevu zmage, domovinske hvaležnosti in veteranov v preteklih letih organiziral v svoji rojstni vasi Čavoglave nedaleč od Knina.
V nekdanji center srbskega upora na Hrvaškem je v sredo prišel celoten hrvaški državni vrh, a zbrane je nagovorila le Grabar-Kitarovićeva. Že ob vsaki omembi imen premierja Zorana Milanovića in drugih predstavnikov sedanjih oblasti je bilo slišati žvižge, medtem ko si je predsednica prislužila glasen aplavz, izžvižgana pa nista bila le še predsednik HDZ Karamarko in zagrebški župan Milan Bandić.
V Srbiji in Republiki srbski so se medtem Nevihte, ki jo vidijo kot največje etnično čiščenje po drugi svetovni vojni, saj naj bi bilo takrat s hrvaških tal pregnanih 200.000 Srbov, v sredo spominjali z žalostjo. Tokrat so prvič tudi obeležili dan spomina na trpljenje in pregon Srbov, ki so ga razglasili ob letošnji okrogli obletnici operacije.
In tudi v Srbiji pri tem ni šlo brez nacionalističnih izpadov. Srbska radikalna stranka (SRS) je namreč pripravila protest pred hrvaškim veleposlaništvom v centru Beograda, na katerem je kakih 300 funkcionarjev in privržencev SRS zažigalo hrvaške zastave in sporočalo, da ne bodo nikoli priznali "neodvisne hrvaške ustaške države".
Vodja SRS in haaški obtoženec Vojislav Šešelj je pred zbranimi protestniki med drugim poudaril, da Srbijo že 20 let vodijo režimi, ki so formalno priznali hrvaško ustaško državo že s tem, ko so dovolili odprtje njenega veleposlaništva v prestolnici. SRS in pravi srbski patrioti tega po njegovih besedah nikoli ne bi storili. Aktualnim oblastem s premierjem Aleksandrom Vučićem in predsednikom Tomislavom Nikolićem na čelu je sporočil, da nimajo pravice, da Hrvaški karkoli odpuščajo v imenu srbskega naroda.
"Hrvaška je v 20. stoletju dvakrat, ob pomoči Zahoda, skušala oblikovati to lažno državo, ki je zagrešila genocid nad srbskim narodom. Kmalu bomo osvojili oblast in bomo mi odločali, kam bo šla Srbija. Ne bomo priznali hrvaške ustaške države, dokler traja okupacija srbske krajine in Srbije," je med drugim poudaril Šešelj.