Pri novih primerih okužbe gre za človeka, ki sta bila v stiku s 17-letnikom, ki je za ebolo umrl 30. junija. 17-letnik je pred tem okužil še dva človeka, tako da so v državi po več kot trimesečnem premoru zabeležili skupno pet novih potrjenih primerov, je danes sporočilo liberijsko ministrstvo za zdravje.
Oba bolnika, pri katerih so nazadnje potrdili ebolo, sta iz obalne vasi Margibi, kjer se je začel zadnji izbruh bolezni.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
V Liberiji so konec epidemije razglasili 42 dni po pokopu zadnje potrjene žrtve. Gre za dvakratno inkubacijsko dobo virusa, WHO pa je takrat oznanila, da gre za izjemno pomemben dogodek v dolgi krizi.
Z ebolo, ki je od začetka izbruha decembra 2013 na zahodu Afrike terjala več kot 11.000 mrtvih, se še naprej borita tudi liberijski sosedi Gvineja in Sierra Leone, a obalno okrožje Margibi je mnogo bližje liberijski prestolnici Monrovia kot katerikoli od sosednjih držav.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ki je 9. maja razglasila, da v Liberiji ni več ebole, je o novih primerih bolezni že obveščena. Vzrok novega izbruha bolezni še ni znan, WHO pa ocenjuje, da ni povezan z glavno epidemijo.
Strokovnjaki ugibajo, da se je 17-letnik morda okužil z doslej neznanim sevom virusa, in sicer od živali, saj so prebivalci Margibija povedali, da je fant skuhal in jedel psa, preden je zbolel, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Libijski center za nadzor bolezni je v sporočilu za javnost zapisal, da možnosti prenosa okužbe s psa na človeka še ne morejo izključiti, da pa preiskujejo tudi druge možne vzroke okužbe, kot so spolni odnosi, potovanje v Gvinejo ali sodelovanje pri pokopu okužene osebe.