Grčija je prošnjo za program pomoči iz ESM poslala, potem ko ji je dal vrh območja evra do konca četrtka čas, da posojilodajalcem predstavi resne in tehtne predloge. Te zdaj v evrskih prestolnicah mrzlično pričakujejo, saj konkretne podlage za nadaljevanje pogajanj z Grčijo po nedeljskem odločnem ne pogojem posojilodajalcev na referendumu do zdaj po njihovih navedbah ni bilo.
Na podlagi grških predlogov, ki bodo po zagotovilih premierja Aleksisa Ciprasa konkretni in kredibilni, a tudi "pravični, dostojanstveni in primerni", se bo nato v naslednjih dneh odvil niz dogodkov, ki naj bi odločili o usodi Grčije v evrskem območju.
V soboto je predviden nov krizni sestanek finančnih ministrov držav v območju evra, v nedeljo pa po napovedih odločilni vrh celotne osemindvajseterice. V Bruslju in prestolnicah držav z evrom se ne izogibajo več niti omembi scenarija grškega izstopa iz evrskega območja.
Grška kriza se je močno zaostrila konec junija, ko so v Atenah zavrnili zadnjo ponudbo posojilodajalcev za podaljšanje vmes že poteklega drugega programa pomoči državi in nato evrske države šokirali z izvedbo referenduma. Vmes Grčija ni vrnila okoli 1,6 milijarde evrov Mednarodnemu denarnemu skladu, njen bančni sistem pa je že skoraj dva tedna paraliziran.
Grčija vsakodnevno odmeva tudi v Sloveniji. O grški krizi in učinkih njene zaostritve na Slovenijo bodo danes na skupni seji tako razpravljali odbori DZ za zadeve EU, zunanjo politiko in finance in monetarno politiko.