Primer bo namreč zastaral oktobra letos, preden bodo lahko izrečene kakršnekoli sodbe na višjih stopnjah, ki bi sledile pritožbam na današnjo odločitev sodnice Isabelle Romani, pojasnjuje AFP. Kot piše nemška tiskovna agencija dpa, je tako današnja obsodba bolj ali manj simbolična.
Sojenje Berlusconiju zaradi obtožb, da naj bi leta 2006 levičarskemu senatorju Sergiu De Gregoriu plačal tri milijone evrov za pomoč pri rušenju takratnega premierja Romana Prodija, se je začelo februarja lani. De Gregorio je dejansko prestopil v Berlusconijev tabor, Prodijeva vlada pa je padla leta 2008, kar je Berlusconiju omogočilo vrnitev na oblast.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
De Gregorio je krivdo priznal in sodeloval s preiskovalci ter se s tožilstvom v zameno pogodil za nižjo kazen 20 mesecev zapora. Za Berlusconija, ki naj bi obsedeno poskušal strmoglaviti Prodija, je tožilstvo zahtevalo pet let zapora.
Bivši premier se je sicer izrekel za nedolžnega in vztrajno trdi, da je šlo za legitimno plačilo De Gregorievi stranki. Senator Berlusconijeve stranke Naprej Italija Niccolo Ghedini, ki je tudi sodeloval v Berlusconijevi obrambi, je današnjo razsodbo označil kot "doneče nepošteno in neupravičeno".
Na zatožni kopi se je poleg Berlusconija znašel še novinar Valter Lavitola, ki naj bi v podkupovanju sodeloval kot posrednik in dejansko denar plačal De Gregoriu. Tožilstvo je zanj zahtevalo štiri leta in štiri mesece zapora. Kot poroča dpa, mu je sodišče v Neaplju danes izreklo enako kazen kot Berlusconiju - tri leta zapora.