Turčija naj bi se že nekaj časa pripravljala na vojno z Islamsko državo, ki vse bolj pritiska na meje te države, posredno pa tudi na meje Evrope. Turški mediji poročajo, da naj bi nestabilnost Sirije ogrožala Evropo, in to naj bi bil tudi glavni razlog za vstop kopenskih enot v državo. Erdogan naj bi se s turškim parlamentom že dogovoril o vojaški operaciji in v Sirijo naj bi že do konca tedna vstopilo 18.000 turških vojakov.
NAPAD BO KMALU
Po nekaterih informacijah naj bi se to zgodilo nekje do petka. A govori se, da naj bi Turčija udarila tako po položajih Islamske države kot po vojakih predsednika Bašarja Al Asada. Prav tako obstaja velika verjetnost, da se bodo pod turškim ognjem znašli Kurdi, ki so v preteklih mesecih vzpostavili nadzor nad severnim delom države, se pravi ravno v bližini turško-sirske meje. Predstavniki turške vlade so sporočili, da želijo z akcijo vzpostaviti posebno cono, kamor bi se lahko zatekli begunci pred islamskimi skrajneži. Naj spomnimo, pred časom so ravno na turški meji pripadniki Islamske države tik pred mejo ujeli več sto beguncev, večinoma ženske in otroke, ki so jih nato ali ubili ali pa jih poslali v suženjstvo. Turški vojaki pa so lahko to samo nemo opazovali. Prav to naj bi želela preprečiti turška vojska. A strokovnjaki so prepričani, da je v ozadju vdora v Sirijo precej manj človekoljuben razlog. Turška vojska naj bi vstopila v Sirijo samo zato, da bi preprečila nastanek kurdske države na meji s Turčijo. »Nikoli ne bomo dopustili nastanka nove države na severu Sirije,« je pretekli konec tedna izjavil Erdogan in tako znova poudaril, da Kurdom ne misli prepustiti svojega mesta pod soncem. Dodal je, da se bodo proti temu borili z vsemi razpoložljivimi sredstvi in brez ozira na ceno.
VOJAŠKA AKCIJA
Kakorkoli že, Turčija je napovedala, da bo zavzela prelaz Jarabulus, ki je pod nadzorom Islamske države, prav tako naj bi zasedli prelaz Azaz, ki je pod kontrolo Vojske svobodne Sirije, a je tarča hudih napadov Islamske države. S tem bi ustvarili posebno cono, široko okoli 100 kilometrov, kamor bi se lahko zatekli begunci, hkrati pa bi preprečili združitev dveh predelov, ki sta pod nadzorom kurdskih upornikov. Erdogan je jasno povedal, da Turčija kurdske upornike šteje za sovražno silo. Treba je tudi poudariti, da se je v turški parlament s 13 odstotki glasov uspelo prebiti kurdski Stranki ljudske demokracije (HDP), kar gre seveda v nos predsedniku Erdoganu. Predvsem zato, ker je predsednik levičarske stranke Selahattin Demirtaş prepričal precej Nekurdov, da so glasovali zanj in za stranko. Samo čas bo pokazal, kaj bo vstop Turčije pomenil za razklano Sirijo, prav gotovo pa navadnih ljudi, ki trpijo v tej državi, v prihodnosti ne čaka nič dobrega.
KAJ PA VELESILE?
Samo upamo lahko, da se bo kriza v Siriji začela vsaj nekoliko umirjati, a to so precej pobožne želje. Samo vprašanje časa je namreč, kdaj se bodo še resneje vpletle velesile, kot so ZDA, Velika Britanija, Francija in Nemčija. Prebivalcem Sirije pa to prav gotovo ne bo koristilo.