Strokovnjaki opozarjajo, da bi odločitev Nemčije, da s 1. julijem odpre vrata ekonomskim migrantom iz Hrvaške, lahko povzročila nov val izseljevanja iz Bosne in Hercegovine. Statistike pravijo, da je BiH v preteklem poldrugem letu zapustilo 68.000 državljanov, povečini mladih. Predsednik društva beguncev, razseljencev in povratnikov BiH Mirhunis Zukić ocenjuje, da bi se lahko ta številka po omenjenem datumu močno povečala.
BiH je država z najvišjo stopnjo brezposelnosti v Evropi. Uradno je brez dela kar 44 odstotkov prebivalstva, odstotek med mladimi pa dosega nepredstavljivo številko 67 odstotkov. Mnogi državljani BiH imajo dvojno državljanstvo, kar pol milijona jih ima hrvaški potni list, ti bi zato znali izkoristiti privilegije, ki jih ima Hrvaška zaradi članstva v Evropski uniji. Veliko število takšnih je v Unsko-sanskem kantonu, trdi Šefik Smlatić, svetovalec župana Bihača. Zaradi težke gospodarske situacije pa po njegovem mnenju o pridobitvi hrvaškega državljanstva razmišljajo tudi tisti, ki ga trenutno še nimajo.
Smlatić sicer meni, da je to neke vrste socialni korektiv, saj migranti s pošiljanjem denarja vzdržujejo svoje domače, ki so ostali v Bosni. Vendar se pri tem pojavlja nevarnost, da se v državo nikoli več ne bodo vrnili.
Kot priložnost za mlade, a tragedijo za državo, to razume tudi Indira Smajlović, predsednica združenja nezaposlenih Otium. Smajlovićeva presoja, da veliko mladih, ki so med vojno pobegnili v Nemčijo, govori nemški jezik, zato jim ta pri razmišljanju o selitvi ne predstavlja ovire.
Gredo za tri mesece in se vrnejo
»Moramo opozoriti tudi na pojave v severovzhodni Bosni, ki jo ljudje skušajo zapustiti, a je ne morejo. Tako gredo na začasno delo v Avstrijo, Nemčijo in v skandinavske dežele. Tri mesece preživijo na delu, če se odpre priložnost, pa svojo pot s trebuhom za kruhom nadaljujejo v Združene države Amerike ali na Novo Zelandijo. Trend izseljevanja iz BiH je jasen,« zaključuje Zukić.