"Še vedno sem prepričana, da je tam, kjer je volja, tudi pot. Če bodo odgovorni politiki v Grčiji pokazali to voljo, je dogovor s tremi institucijami še možen," je ob predstavitvi stališča nemške vlade pred parlamentom v Berlinu poudarila kanclerka.
Po besedah nemške kanclerke mora sicer Velika Britanija sama pri sebi razčistiti, kakšno vlogo želi igrati v Evropi. Ob tem je Merklova izrazila željo, da bi bila Velika Britanija še naprej "aktivna partnerica" v EU. Kanclerka je sicer optimistična in meni, da bo ta država ostala v uniji.
A za to mora Grčija po njenih besedah izvesti strukturne reforme, ki jih je obljubila svojim partnerjem. Kot je dodala po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, bo to podlaga za odločanje glede Grčije v evroskupini in bundestagu.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
"Prizadevanja Nemčije gredo v smer, da Grčija ostane v območju evra," je poudarila Merklova, ki se je v zadnjih tednih večkrat sešla ali se po telefonu pogovarjala z grškim premierjem Aleksisom Ciprasom. Obenem je dala jasno vedeti, da se je območje evra v zadnjih petih letih znatno okrepilo oziroma postalo bolj robustno in bi danes drugače opravilo z razmerami v Grčiji kot pred petimi leti.
Glede izstopa Velike Britanije iz EU pa je Merklova dejala, da bodo prihodnji teden na vrhu unije pooblastili predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska, da se bo ukvarjal s tem vprašanjem. Je pa dala jasno vedeti, da bo EU vztrajala pri temeljnih načelih svobode gibanja in nediskriminacije.
V Veliki Britaniji bodo do konca leta 2017 izvedli referendum o članstvu države v EU. Britanski premier David Cameron je obljubil, da si bo pred referendumom prizadeval na novo izpogajati pogoje članstva države v uniji.