Svet

Največje sile zmanjšujejo jedrski arzenal, a ga modernizirajo

STA/M.J.
15. 6. 2015, 09.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Jedrske sile, predvsem Rusija in ZDA, so zmanjšale število jedrskih konic, a obenem veliko vlagajo v posodobitev svojih jedrskih sistemov, v danes objavljenem poročilu ugotavlja Stockholmski mednarodni mirovni raziskovalni institut (Sipri).

Reuters

V začetku letošnjega leta je imelo skupno devet držav v lasti približno 15.850 jedrskih konic, vključno s tistimi, pripravljenimi na demontažo. Število se je od lani zmanjšalo za 500.

K temu sta največ prispevali Rusija in ZDA. Prva je v skladu z zavezami število jedrskih konic zmanjšala z 8000 na 7500, ZDA pa s 7300 na 7260.

A istočasno sta obe državi, ki posedujeta 90 odstotkov celotnega jedrskega arzenala, začeli obsežno in drago modernizacijo sistemov. "Kljub mednarodnemu interesu programi modernizacije v jedrskih državah kažejo na to, da se nobena od njih v doglednem času ne namerava odreči jedrskemu orožju," je za nemško tiskovno agencijo dpa menil raziskovalec Siprija Shannon Kile.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Tudi države z manjšimi jedrskimi arzenali se ukvarjajo z razvojem novih jedrskih sistemov. Kitajska je ob tem celo nekoliko povečala število jedrskih konic in jih ima trenutno 260.

Tako Indija z med 90 in 100 jedrskimi konicami kot Pakistan z med 100 in 120 jedrskimi konicami sta razširila svoje proizvodne linije za jedrsko orožje. Tudi Severna Koreja z med 6 in 8 jedrskimi konicami naj bi izboljševala svoj jedrski program, še ugotavlja Sipri.

Poročilo, ki poleg omenjenih držav vključuje še Francijo, Veliko Britanijo in Izrael, temelji na uradnih virih, ki pa so v nekaterih državah težko dostopni. Na Kitajskem, v Indiji in Pakistanu tako tovrstne informacije veljajo za stvar najvišje nacionalne varnosti, pojasnjuje Sipri.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja