Svet

Podatki prečkajo meje počasneje kot teroristi

STA/G.G.
30. 5. 2015, 12.56
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Tuji borci, ki se želijo pridružiti skrajnežem v Siriji, Iraku in Severni Afriki, po podatkih Interpola spreminjajo taktiko, da bi se izognili razkrinkanju. Tako se vedno bolj zatekajo k napornejšim potem in pomoči posrednikov, je v petek na posebnem srečanju Varnostnega sveta Združenih narodov povedal vodja Interpola Jürgen Stock.

Po njegovih besedah je ključ do ustavitve tujih borcev, ki se v rekordnih številkah zatekajo na vojna območja, v izmenjavi obveščevalnih podatkov med državami. "Podatki prečkajo meje, a mnogo počasneje, kot to počnejo teroristi," je na zasedanju notranjih ministrov članic Varnostnega sveta ZN povedal Stock.

Nedavna študija ZN je pokazala, da je od sredine lanskega leta do marca letos močno poraslo število tujih terorističnih borcev po svetu. Septembra je Varnostni svet ZN pozval države, naj učinkoviteje preprečujejo svojim državljanom pridruževanje skrajnežem, kot je Islamska država.

Po ugotovitvah Interpola so sicer ti pri prehajanju meja vedno bolj spretni. Tako naj bi vzpostavljali "pretrgane poti", da bi jih bilo težje izslediti. Vedno več je tudi "podpornih mrež", ki pomagajo bodočim skrajnežem do cilja. "Vedno več je rekrutov s kriminalno preteklostjo, še posebej iz Evrope," je povedal Stock.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Ameriški sekretar za domovinsko varnost Jeh Johnson je ocenil, da "je treba mnogo več narediti" za ustavitev stalnega pritoka tujih borcev, ki postajajo vedno bolj "mobilni, prilagodljivi in okrutni". Le 51 držav je zahtevalo od letalskih družb, da vnaprej priskrbijo informacije o potnikih, da bi tako omogočili varnostnim službam preverjanje.

V oboroženih konfliktih po svetu po podatkih ZN sodeluje okoli 25.000 tujih borcev iz več kot sto držav. Največji njihov naval je na Sirijo, Irak in vedno bolj tudi Libijo. Veliko število jih potuje iz Tunizije, Maroka, Francije in Rusije, po novem tudi z Maldivov, Finske, Trinidada in Tobaga ter nekaterih držav podsaharske Afrike.

Po besedah generalnega sekretarja ZN Ban Ki-moona so tuji borci večinoma mlajši moški, stari od 15 do 35 let, vedno več pa je med njimi tudi žensk in deklet.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost