Na volišča v deželah Benečija, Ligurija, Toskana, Umbrija, Marke, Kampanija in Apulija je v nedeljo vabljenih 17 milijonov Italijanov. Dežele, kjer bodo tokrat volili, nimajo enotne volilne zakonodaje, temveč v njih veljajo različni volilni sistemi.
V petih deželah je zdaj na oblasti Renzijeva levosredinska Demokratska stranka (PD), v eni Berlusconijeva Naprej Italija in v eni populistična Severna liga.
Renzi računa na gladko zmago in pričakuje koristi od znatnega padca priljubljenosti stranke Naprej Italija. A politični analitiki v Rimu opozarjajo, da tokrat lahko močno preseneti populistična Severna Liga pod vodstvom Mattea Salvinija, katere priljubljenost narašča.
Le v Benečiji in Liguriji ima tabor Berlusconijeve Naprej Italija in Severne lige zmago praktično že v žepu.
Deželne volitve so tokrat zasenčili kandidati dvomljivega slovesa. Več kandidatov, med njimi tudi nekateri iz Renzijeve stranke, v skladu s protikorupcijsko zakonodajo ne sme kandidirati na volitvah, ker so bili obsojeni. V umik kandidature bo morda zato tik pred volitvami prisiljenih 17 kandidatov - 13 iz Kampanije, štirje iz Apulije. Parlamentarna komisija za boj proti mafiji naj bi seznam tistih, ki ne smejo kandidirati, objavila danes.
Med najbolj spornimi je kandidat PD za predsednika Kampanije, sedanji župan Salerna Vicenzo De Luca, ki je bil zaradi zlorabe položaja v zvezi z gradnjo sežigalnice odpadkov nedavno obsojen na leto dni zapora. Nekaterim kandidatom na listah De Lucovih zaveznikov očitajo povezavo z neapeljsko mafijo Camorra. Tudi če De Luca zmaga, bo morda moral oditi, če bo sodnik ocenil, da je kot obsojeni kriminalec neprimeren za opravljanje javne službe.
Renzi očitke, da njegovi kandidati niso "čisti", zavrača. V skladu s protikorupcijskim zakonom ne smejo kandidirati le tisti, ki so bili pravnomočno obsojeni na najmanj dve leti zapora, a v primeru zlorabe položaja za prepoved kandidature zadošča že obsodba na pol leta zapora.
V Kampaniji bo sicer po pričakovanjih ohranil položaj Stefano Caldoro iz Naprej Italija, ki deželo vodi od leta 2010.
V Benečiji za najverjetnejša tekmeca veljata sedanji predsednik dežele Luca Zaia iz Severne lige in župan Verone Flavio Tosi, ki kandidira s podporo vladajoče stranke Novi desni center (NCD) in krščanskih demokratov (UDC). Tretja kandidatka z možnostmi za predsedniški stolček v tej deželi je Renzijeva varovanka Alessandra Moretti.
V Liguriji desna sredina v boj za položaj predsednika pošilja Berlusconijevega svetovalca Giovannija Totija, ki se bo pomeril s kandidatko levice Raffaello Paita.
Zmagoslavje Renzijevega tabora je pričakovati v tradicionalno levi Toskani, kjer za nespornega favorita velja sedanji predsednik dežele Enrico Rossi.
Renzi vseskozi zagotavlja, da deželne volitve ne bodo preizkus njegove vlade, a se zaveda, da bodo izidi znatno vplivali na politiko na državni ravni.
Renzijeva PD sicer pred volivce ne gre praznih rok. Pred kratkim so skozi parlament spravili volilno reformo, italijansko gospodarstvo kaže znake okrevanja. "Uspel nam je preobrat," je zadovoljen Renzi. Volitve bodo pokazale, koliko Italijanov se strinja z njim.
Hkrati z deželnimi bodo v več kot tisoč italijanskih občinah potekale lokalne volitve.
Hkrati z deželnimi bodo v več kot tisoč italijanskih občinah potekale lokalne volitve. Med večjimi občinami, kjer bodo izbirali nove župane, so Benetke, Mantova in Agrigento.
A v mestu Plati v Kalabriji, kjer je središče mafijske združbe 'Ndrangheta, ne bodo volili novega župana. Zaradi mafije, ki ima vse niti v rokah, si nihče ne upa kandidirati za župana občine s 3500 prebivalci. Eden od nekdanjih županov, Domenico Dimaio, je bil leta 1985 žrtev mafijskega obračuna. Kraj trenutno nima župana; njegove naloge opravlja uradnik Luca Rotondi, ki so mu to nalogo za Plati in bližnje mesto Bagnara poverile kalabrijske deželne oblasti.