Svet

V očesu moškega več mesecev po domnevni ozdravitvi odkrili ebolo

STA/M.J.
8. 5. 2015, 15.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Smrtonosno ebolo so prvič odkrili v očesu bolnika več mesecev po tem, ko je niso več zaznali v krvi, so danes sporočili ameriški raziskovalci. Pri ameriškem zdravniku Ianu Croizeru so septembra lani odkrili ebolo, medtem ko je delal v Sierri Leone za Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO).

STA

Croizera se je zaradi okužbe z ebolo zdravil v Atlanti v ameriški zvezni državi Georgia. Zdravnik je oktobra lani zapustil bolnišnico, saj ebola ni bila več prisotna v njegovi krvi, so raziskovalci v četrtek objavili v ameriški znanstveni reviji Nerw England Journal of Medicine.

Dva meseca kasneje se je v levem očesu zdravnika pojavilo vnetje, ki je povzročilo oteklino in težave z vidom. Zaznali so tudi visok krvni pritisk, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Vrnil se je v isto bolnišnico v Atlanti, kjer so odvzeli nekaj gnojne tekočine iz očesa in jo testirali za ebolo. Tekočina je dejansko vsebovala virus, ki pa ga niso našli v solzah ali tkivu okoli očesa.

Po oceni zdravnikov ni bilo tveganja, da bi Croizer koga okužil, a so opozorili, da je treba bolnike, ki so prestali ebolo, preverjati za morebitnimi okužbami očes.

Okužba je pri zdravniku povzročila vnetje v notranjosti očesa. Poleg težav z vidom se mu je spremenila še barva šarenice iz modre v zeleno deset dni po prvem pojavu simptomov.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Po zdravljenju z več zdravili je Crozier počasi začel okrevati, a se mu vid do zdaj še ni dokončno izboljšal. Barva oči je znova postala modra.

Primeri vnetja očes so bili doslej že večkrat zabeleženi pri preživelih okužbe z ebolo, a so načeloma redki.

Najhujši izbruh ebole doslej se je začel decembra 2013 v Gvineji, nato pa se je virus razširil še v Liberijo in Sierro Leone, primeri okužbe pa so se pojavili še drugod po svetu. Po podatkih WHO je epidemija ebole zahtevala že več kot 11.000 smrtnih žrtev.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost