Svet

V svetu pozitivni odzivi na dogovor o iranskem jedrskem programu

STA
3. 4. 2015, 09.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Večina držav se je pozitivno odzvala na okvirni dogovor o iranskem jedrskem programu, ki sta ga v četrtek v švicarski Lozani dosegla Zahod in Iran. Kot pozitivnega so dogovor med drugim označili Združenih narodi, Iran, Nemčija in Rusija. Največji kritik dogovora ostaja Izrael.

Reuters

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je v odzivu dejal, da bo okvirni dogovor z Iranom prispeval k miru in stabilnosti na Bližnjem vzhodu. Dodal je, da dogovor, ki naj bi ga dokončno izoblikovali do 30. junija, znatno omejuje iranski jedrski program in vodi v odpravo vseh sankcij proti Iranu.

Nemška kanclerka Angela Merkel je ocenila, da mednarodna skupnost še nikoli ni bila tako blizu dogovoru, ki bi Iranu preprečil jedrsko orožje. Tiskovna predstavnica nemške vlade Christiane Wirtz je sporočila, da se je Merklova po telefonu že pogovarjala z ameriškim predsednikom Barackom Obamo in da sta oba pozdravila okvirni dogovor.

Tudi Rusija je pozdravila okvirni dogovor, ki po njeni oceni Teheranu daje brezpogojno pravico do jedrskega programa v civilne namene. "Brez dvoma bo dogovor imel pozitiven vpliv na varnostne razmere na Bližnjem vzhodu, vključno z dejstvom, da bo lahko Iran poslej aktivnejši pri reševanju številnih težav in konfliktov v regiji," je v sporočilu za javnost sporočilo rusko zunanje ministrstvo.

Iranski predsednik Hasan Rohani je po poročanju ruske televizije RT napovedal, da naj bi se delo za dosego končnega dogovora, ki bi moral biti sklenjen do 30. junija, začelo takoj.

Na ulicah iranskega glavnega mesta Teheran je po novici o dogovoru zavladalo spontano veselje. Po navedbah očividcev se je na desettisoče ljudi, predvsem mladih, podalo na ulice, da bi proslavili dogovor.

Velik dvom v dogovor so izrazili v Izraelu. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je tako med drugim dejal, da dogovor ogroža preživetje Izraela. Hkrati je zaradi dogovora za danes že sklical sejo izraelske vlade, na kateri bodo sodelovali tudi varnostni strokovnjaki.

Okvirni dogovor so po maratonskih pogajanjih v Lozani v četrtek dosegli predstavniki šesterice velesil - petih stalnih članic Varnostnega sveta ZN (ZDA, Rusije, Kitajske, Velike Britanije, Francije in Nemčije) in Irana.

V okvirnem dogovoru se je Iran zavezal, da bo za dve tretjini zmanjšal kapacitete za bogatenje urana in da bo naslednjih deset let dovolil mednarodne inšpekcije jedrskih objektov. Bolj ali manj ves obogaten uran bo ali predelal ali poslal v tujino. Tudi po izteku prvega desetletja bodo Iran omejitve še vedno zavezovale in bo pod nadzornim režimom Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) 25 let. Zahod bo v zameno odpravil gospodarske, finančne in druge sankcije proti Iranu, ki državo hromijo.