Svet

Podnebne spremembe velika grožnja za Kitajsko

sta/mv
22. 3. 2015, 18.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Direktor kitajske meteorološke uprave Zheng Guoguang je danes posvaril pred hudimi posledicami podnebnih sprememb. Po njegovih besedah bi imele naraščajoče temperature velik vpliv na državo z največ prebivalci na svetu.

Zheng je opozoril, da se bo zaradi globalnih podnebnih sprememb zmanjšal pridelek, prišlo bo do degradacije okolja, reke pa bodo postale nestabilne, poročanje kitajskih medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP. "Ob segrevanju planeta bo tveganje podnebnih sprememb in podnebnih katastrof na Kitajskem postalo večje," je dejal. Kitajska je največji proizvajalec emisij ogljikovega dioksida, ki povzroča podnebne spremembe. Oblasti v Pekingu načrtujejo, da bodo emisije vrhunec dosegle okoli leta 2030. Zheng je izpostavil, da je bilo zvišanje temperatur na Kitajskem v preteklem stoletju bolj ekstremno, kot je svetovno povprečje. Po njegovih besedah so podnebne spremembe resna grožnja za več kitajskih megaprojektov, med drugim za jez Treh sotesk, železniško progo med Tibetom in severozahodom Kitajske ter načrt za preusmeritev vodnih virov z juga države na suhi sever. Kot je dejal, mora Kitajska ubrati pot nizkoogljičnega razvoja, je pa hkrati opozoril, da so možnosti za izkoriščanje vetrne in sončne energije omejene.

Kitajska in ZDA proizvedeta 45 odstotkov svetovnega ogljikovega dioksida

Kitajska in ZDA, ki skupaj proizvedeta okoli 45 odstotkov svetovnega ogljikovega dioksida, bosta ključni državi za dosego globalnega sporazuma o zmanjšanju po letu 2020 na vrhu v Parizu konec leta. Kitajska komunistična partija je dolga leta dajala prednost gospodarski rasti in razvoju, zaradi česar se je povpraševanje po energiji, zlasti premogu, izjemno povečalo. Poraba premoga se je v letih od 2000 do 2010 povečala za povprečno devet odstotkov na leto.