Kot je prek elektronske pošte ponoči sporočila Biderjeva, so potniki Costa Fascinose šele pozno popoldne v sredo od kapitana izvedeli, da zaradi napada na tuniški muzej na ta dan ne bodo izpluli.
Potniki so bili po njenih besedah prestrašeni. Zaradi krvavega dogodka so odpovedali vse načrtovane dogodke na ladji, v pristanišču pa so uvedli izredni nadzor.
Costa Fascinosa je iz Tunisa izplula šele okoli 2. ure zjutraj. V Tunis je v sredo priplula s 3161 potniki na krovu, družba Costa Crociere, lastnica ladje, pa je na spletni strani sporočila, da se na ladjo ni vrnilo 13 potnikov.
Slovensko zunanje ministrstvo je že v sredo popoldne sporočilo, da po dosedanjih podatkih slovenski državljani v napadu na muzej Bardo niso bili udeleženi. Kot so sporočili, je slovensko veleposlaništvo v Rimu, ki je pristojno za Tunizijo, glede dogodka v stiku s tunizijskimi oblastmi. "Doslej ni prejelo nobenega podatka o tem, da bi bili v incidentu udeleženi tudi slovenski državljani," so zapisali.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
V napadu, za katerega ni doslej odgovornosti prevzel nihče, je bilo ubitih najmanj 21 ljudi, od tega najmanj 17 tujcev, turistov iz Poljske, Italije, Nemčije in Španije. Še 24 ljudi je bilo ranjenih. Po posredovanju policije sta bila oba napadalca ubita.
Napad je naletel na številne ostre odzive. Slovensko zunanje ministrstvo ga je označilo za zahrbten napad, obsodili pa so ga tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, italijanski premier Matteo Renzi ter francoska predsednik Francois Hollande in premier Manuel Valls. Napad je obsodil tudi ameriški državni sekretar John Kerry.
Tunizijske oblasti so sicer sporočile, da so aretirale devet oseb, osumljenih povezav z oborožencema, ki sta napadla muzej.
"Varnostne sile so aretirale štiri ljudi, ki so neposredno povezani s (teroristično) operacijo, in pet osumljencev, ki imajo povezave s celico," so sporočili iz urada tunizijskega predsednika.
Premier Habib Essid pa je sporočil, da je bil eden od strelcev znan varnostnim agencijam. Napadalca je identificiral kot Yassina Laabidija in Hatema Khachnaouija. Laabidi je bil znan obveščevalcem, ki pa niso imeli specifičnih informacij o njegovih povezavah s skrajnimi skupinami.