Po mnenju Junckerja bi takšna vojska dvignila ugled zunanje politike Evropske Unije. Ostale velesile EU namreč sedaj ne jemljejo resno. Poudaril je, da bi enotna evropska vojska pokazala svetu, da nikoli več ne bo vojn med evropskimi državami.
Ta izjava pa je skoraj v nasprotju z namenom, ki bi ga po Junckerjevih besedah skupna vojska imela. Poleg obrambe pred zunanjimi grožnjami, s čimer ima v mislih predvsem Rusijo – ta pa zaenkrat, za razliko od Evrope in Združenih držav Amerike ni pokazala še nobene agresije napram Evropi – bi vojska bila zadolžena tudi za intervencije v državah članicah. »Reagirali bi bolj kredibilno na grožnje miru v posamezni državi članici ali v sosednji državi,« je namreč dejal Juncker.
Zdi se torej, da ima šef Evropske Unije v mislih predvsem vojsko kot silo za ohranjanje miru med elitami in kot imperialno silo ki bo zunaj meja zagotavljala nemoteno izvajanje interesov Unije. Kje bo prva fronta takšne vojske ostaja odprto vprašanje. Najbrž bi to bila Ukrajina, vendar so tudi množična proti-varčevalna gibanja po južni Evropi »grožnja miru in stabilnosti« Evropskih finančnih, političnih in gospodarskih elit.