Svet

V Ukrajini izmenjani ujetniki, obeti o umiku orožja

STA/M.J.
22. 2. 2015, 08.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Za krhko premirje v Ukrajini je bila sobota dober dan, saj so vladne sile in proruski separatisti na frontni črti na vzhodu Ukrajine izmenjali vojne ujetnike. Poleg tega se uporniki sedaj strinjajo, da s fronte umaknejo težko orožje, je po poročanju britanskega BBC sporočil ruski general, ki nadzoruje uresničevanje v Minsku dogovorjenega premirja.

Reuters

Kot je povedal general Aleksander Lencov, so proruski separatisti podpisali odloke o tem, da bodo umik težkega orožja v celoti izvedli v prihodnjih dveh tednih. Kot "dan D", s katerim se bo začel ta rok iztekati, pa so določili to nedeljo - torej danes.

Ali bo tej potezi sedaj sledil Kijev, zaenkrat ni jasno, dodaja BBC. Prav tako umika orožja še niso potrdili v Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).

Besede ruskega generala so sicer sledile prvemu uspešno uresničenemu koraku, ki ga predvideva mirovni dogovor, dosežen v okviru t.i. normandijske četverice pred desetimi dnevi v beloruski prestolnici.

Ukrajinska vojska in proruski separatisti so namreč na frontni črti na vzhodu Ukrajine, natančneje v kraju Žobolok, izmenjali 191 ujetnikov - 139 vojakov in 52 separatistov. Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je bilo več izpuščenih vojakov ranjenih, več jih je tudi hodilo z berglami.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Medtem pa se bodo v Kijevu danes zjutraj znova spomnili prve obletnice lanskih protestov proti tedanjemu ukrajinskemu predsedniku Viktorju Janukoviču, ki so se sprevrgli v prelivanje krvi. Ubitih je bilo več kot sto ljudi.

Na t.i. pohodu dostojanstva pričakujejo več tisoč ljudi, med njimi tudi več evropskih voditeljev. Med drugim naj bi prišla predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in nemški predsednik Joachim Gauck.

Nasilje v Ukrajini je po ocenah Združenih narodov doslej terjalo že skoraj 5700 življenj.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja