FBI je Burjakova opazoval od marca 2012 in s tem ter prisluškovanjem telefonskim pogovorom prišel do Igorja Sporiševa in Viktorja Podobnega, ki sta bila diplomata pri ZN. Sporišev se je sestajal z Burjakovom, ki mu je skrivaj predajal sporočila v revijah, torbah, klobukih in dežnikih. Podobni pa naj bi bil šef operacije.
Burjakov se je predstavljal kot uslužbenec ruske banke na Manhattnu, trudil pa se je menda priti do informacij o ameriških sankcijah proti Rusiji in raziskavah alternativnih virov energije. Tako kot deseterica vohunov, ki so jih prijeli leta 2010 in potem zamenjali za zahodne vohune v ruskih zaporih, bi si lahko trud najverjetneje prihranil na internetu, vendar pa kot kaže stare navade težko zamrejo.
Zakaj natančno so ga aretirali v tem trenutku še ni jasno. Morda imajo Rusi kakšnega ameriškega vohuna za zamenjavo, ker informacije, do katerih naj bi Burjakov skušal priti glede na obtožnico, niso velika skrivnost. Tožilci sicer trdijo, da je skušal novačiti agente, med njimi mlada ruska dekleta, ki so povezana z neko newyorško univerzo, ki ostaja skrita.
Iz aretacije pa so naredili velik cirkus, saj je o tem govoril sam pravosodni minister ZDA Eric Holder. "Primer kaže na našo trdno zavezanost boju proti poskusom skrivnih agentov, da nezakonito zbirajo obveščevalne podatke in novačijo vohune znotraj ZDA," je dejal Holder.
Njegov glavni tožilec v New Yorku Preet Bharara pa je dejal, da je jasno, da tudi več kot 20 let po koncu hladne vojne ruski vohuni še naprej želijo delovati v ZDA. Ruska diplomacija v ponedeljek aretacije še ni komentirala.