V indonezijski provinci Aceh, ki jo je cunami najhuje prizadel, se je uradne slovesnosti udeležil tudi podpredsednik Indonezije Jusuf Kala, ki se je državam zahvalil za njihovo sodelovanje pri obnovi območja po tragediji. "Nikoli nisem videl take velikodušnosti in solidarnosti, kot ste jo pokazali po cunamiju," je poudaril. Dodal je, da so celo otroci z vsega sveta razbijali hranilnike, da bi pomagali žrtvam cunamija.
V Indoneziji, kjer je v cunamiju umrlo okoli 130.000 ljudi, so se žrtev spomnili tudi z molitvami v mošejah in ob množičnih grobiščih.
26. decembra 2004 ob 7.58 je bil na dnu Indijskega oceana potres z magnitudo 9,1, ko se je indijsko-avstralska plošča zarila pod evrazijsko ploščo. Žarišče potresa je bilo 255 kilometrov zahodno od indonezijskega otoka Sumatra, tresenje tal pa se je čutilo več tisoč kilometrov stran. Del oceanskega dna se je dvignil za več metrov, kar je sprožilo ogromen plimni val, ki se je širil proti vzhodu in zahodu ter dosegel 15 držav od Avstralije do Tanzanije. Ena najhujših naravnih nesreč v novejši zgodovini je odnesla 230.000 življenj.
Na Šri Lanki so obletnico obeležili s spominsko vožnjo vlaka od prestolnice Colombo do kraja Pereliya na jugu države, ki so se je udeležili tisti, ki so preživeli potovanje z vlakom pred desetimi leti. Tedaj je cunami zajel prenatrpan vlak, umrlo pa je več kot 1400 ljudi. Na spominski vožnji so uporabili tudi nekaj popravljenih vagonov vlaka, ki ga je zajel cunami.
Na Šri Lanki je sicer katastrofa zahtevala 35.000 življenj, med drugim pa so se je spomnili tudi z dvema minutama molka.
Na Andamanskih in Nikobarskih otokih, ki so del Indije, so potekale številne verske slovesnosti in molitve. Na jugovzhodni obali Indije, v zvezni državi Tamil Nadu, pa so prebivalci molili ob spominskih stebrih ob obali ter v vodo kot daritev spuščali hrano na majhnih splavih. V šolah pa so potekale molitve za učenci, ki so jih izgubili v tragediji. V Indiji je cunami odnesel več kot 16.000 življenj.
Na Tajskem so verske slovesnosti med drugim potekale v vasi Ban Nam Khem v provinci Phangna, kjer je umrlo 2000 ljudi. Slovesnosti, na katerih so se spomnili tudi številnih tujih turistov, ki jih je na Tajskem odnesel cunami, so skupaj vodili budistični menihi, krščanski duhovniki in muslimanski imami.