Cene nafte so tako najnižje v zadnjih štirih letih, nazadnje so se okoli 70 ameriških dolarjev na sodček nafte spustile maja 2010. Odločitev OPEC je sicer presenetila svetovno javnost, saj je bilo pričakovano, da bodo države izvoznice nafte omejile proizvodne kvote in s tem umetno dvignile cene črnega zlata.
Strokovnjaki se sicer strinjajo, da je odločitev največ prinesla Savdski Arabiji, ki s pospešenim črpanjem niža cene nafte. To tej zalivski državi prinaša kratkoročne ugodnosti, saj bodo iz trga deloma izrinile ameriško nafto, ki postane pod 70 dolarji na sodček neprofitabilna.
Najbolj pa bo odločitev prizadela revnejše izvoznice kot so Iran, Venezuela in Ekvador. Te države namreč z dobički od nafte financirajo svoje socialne programe, dobiček pa se jim ustavi, ko cena za sodček pade pod 80 ali celo pod 90 ameriških dolarjev.
Savdska Arabija, Katar in Kuvajt pa si nižje cene lahko privoščijo, saj so si s to dobičkonosno trgovino skupaj ustvarile 2,5 bilijonov ameriških dolarjev rezerv.
Zaradi odločitev so že padle cene delnic velikih naftnih proizvajalcev kot so britanski BP in nizozemski Royal Dutch Shell.