"Kljub velikim težavam, na katere smo naleteli, so volišča po Kataloniji odprta in veliko ljudi se udeležuje glasovanja," je ob oddaji glasu v šoli v Barceloni dejal Mas. "Naš cilj je glasovati na dokončnem referendumu, če je mogoče, v dogovoru z Madridom," je dejal.
Kot je napovedal, bodo poskušali po današnjem glasovanju špansko centralno vlado prepričati, da imajo Katalonci pravico do pravega referenduma z vsemi političnimi posledicami, kakršen je pred nekaj tedni potekal na Škotskem in pred leti v kanadskem Quebecu. "Zakaj pa ne Katalonija?" se je vprašal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Škoti so sicer na referendumu, ki je potekal v dogovoru z Londonom, septembra zavrnili neodvisnost, enako usodo je referendum o neodvisnosti doživel v Quebecu leta 1995.
Španska vlada pod vodstvom konservativnega premierja Mariana Rajoya trdi, da španska ustava regijam ne dovoljuje organizacije referendumov o vprašanju, ki zadeva vse Špance. Ustavno sodišče je v presojo sprejelo njihovo pritožbo na predviden referendum, s čimer je zadržalo njegovo izvedbo.
Enaka usoda je nato doletela tudi načrt simboličnega glasovanja, ki pa so se ga v Kataloniji vseeno odločili izvesti. Španska vlada naj se v to ne bi vmešavala, dokler sama katalonska vlada ne bo udeležena v organizaciji glasovanja. To tako sloni na več deset tisoč prostovoljcih.
O neodvisnosti se lahko izreče 5,4 milijona od 7,5 milijona prebivalcev Katalonije. Nasprotniki glasovanja naj se v pretežni meri ne bi udeležili glasovanja, tako da naj udeležba ne bi presegla dveh milijonov, ocene povzema AFP.
Na volitve z rdečo peterokrako zvezdo
Cilj Kataloncev je glasovanje na dokončnem referendumu o neodvisnosti, kakor so to storili Škoti in Quebečani, je danes ob oddaji glasu na simboličnem glasovanju dejal katalonski voditelj Artur Mas. Oblika glasovanja o neodvisnosti je namreč po odločitvi ustavnega sodišča močno zvodenela in je taka, kot poteka danes, brez neposrednih posledic.