Svet

V Kataloniji simbolično glasovanje o neodvisnosti

STA/G.G.
9. 11. 2014, 07.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

V Kataloniji bo danes potekalo simbolično glasovanje o neodvisnosti, s katerim ta regija kljubuje Madridu. Medtem ko naj bi Katalonci v skladu s prvotnimi načrti o samostojni poti odločali na referendumu po škotskem zgledu, je oblika glasovanja po sodnih odločitvah močno zvodenela in bo slonela na prostovoljcih.

Reuters

Za organizacijo glasovanja se je javilo prek 40.000 prostovoljcev. Uradnega volilnega registra ne bo, prav tako v procesu ne bo sodelovala volilna komisija. Po navedbah regionalne vlade lahko svoj glas odda približno 5,4 milijona Kataloncev in tujcev s stalnim bivališčem v Kataloniji, ki so starejši od 16 let.

Pred njimi bosta stali vprašanji, kakršni sta bili oblikovani že prvotno: Ali želite, da Katalonija postane država? Če je temu tako, ali želite, da je Katalonija neodvisna država?

Težnje po neodvisnosti so se v Kataloniji, ki pomembno prispeva h gospodarstvu Španije, krepile v zadnjih letih. Številni menijo, da centralna vlada od njih vzame več, kot dobijo nazaj. H krepitvi teh občutij je v veliki meri prispevala kriza, ki je med številnimi Katalonci še okrepila občutek nepravičnosti.

Katalonske oblasti so sicer želele izvesti uraden referendum o tem vprašanju, a je ustavno sodišče septembra v presojo sprejelo pritožbo španske vlade in zadržalo izvedbo. Regionalna vlada v Barceloni je nato postopek spremenila v alternativno obliko glasovanja, ki pa jo je na ustavnem sodišču - to se sicer še ni izreklo o vsebini - doletela enaka usoda kot referendum.

Zvodenela oblika glasovanja po anketi, objavljeni minuli teden v španskem časniku El Pais, večine Kataloncev, ne prepriča. Kritiki ga označujejo kot brez pomena, saj da se ga bodo udeležili predvsem podporniki neodvisnosti. Bi pa velika udeležba okrepila moč katalonskega voditelja Artura Masa v prizadevanjih za pogajanja z Madridom.

Izidi glasovanja naj bi bili  znani v ponedeljek. Mas se namerava po tem obrniti na španskega premierja Mariana Rajoya, ki naj bi ga zaprosil za nove pogovore o morebitnem novem finančnem dogovoru ali celo uradnem referendumu.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja