Neimenovani predstavnik Turčije, na katerega se sklicuje francoska tiskovna agencija AFP, je zatrdil, da med Turčijo in ZDA ni novih dogovorov glede uporabne oporišč, vključno s tistim v Incirliku. Slednjega ameriška vojska že uporablja v logistične in humanitarne namene in tam je nameščenih okoli 1500 ameriških vojakov.
Vendar so doslej ameriška letala, ki obstreljujejo skrajneže IS, vzletala iz oporišč v Združenih arabskih emiratih, Kuvajtu in Katarju. Ameriška vojaška letala F-16 so od lanskega leta nameščena tudi v Jordaniji, Pentagon pa ima dogovor z Omanom o uporabi njegovih vojaških oporišč.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Turški predstavnik je pojasnil, da se pogajanja med Turčijo in ZDA nadaljujejo, in sicer na podlagi pogojev, ki jih je postavila Ankara. Med njimi je vzpostavitev varne cone v Siriji z območjem prepovedi letov. "Naše stališče se ni spremenilo," je poudaril in tako zavrnil navedbe ameriške svetovalke za nacionalno varnost Susan Rice.
Dejal je še, da se o podrobnostih uporabe oporišč še pogovarjajo. Med drugim naj bi po napovedih britanskega BBC v Turčijo ta teden prišla skupina ameriških vojaških strokovnjakov, ki se bo s turško stranjo pogovarjala tako o programu urjenja zmernih sirskih sil, ki je del ameriške strategije boja proti IS, in o misijah, ki bi lahko vzletale iz turških oporišč.