Referenduma se je udeležilo okoli 46 odstotkov volilnih upravičencev. V primeru, da bi jo volivci sprejeli, bi to bila ena najbolj radikalnih reform v zgodovini švicarskega zdravstvenega sistema. Zagovorniki te reforme utemeljujejo, da bi z odpravo zasebnih skladov poenostavili sistem za bolnike ter znižali zavarovalne premije in stroške v zdravstvu. Glavni zagovorniki reforme so socialdemokrati (SP) in Zeleni, reformo pa zagovarjajo tudi sindikati in različna združenja za varstvo pravic pacientov in potrošnikov. Na drugi strani reformo zavračata tako vlada kot parlament, pridružujejo pa se jim tudi gospodarska združenja in zdravstvene zavarovalnice. "Dosedanji sistem zdravstvenih skladov se je izkazal. Ljudem zagotavlja dobro medicinsko oskrbo," je dejala ministrica za okolje, promet, energijo in komunikacije Doris Leuthard, sicer članica krščanskih demokratov (CVP). Nasprotniki poenotenja zdravstvenega zavarovanja menijo, da bi to podražilo zdravstvena zavarovanja in da ravno konkurenca med 61 različnimi ponudbami v zasebnih zavarovalnicah zagotavlja nižje premije za zavarovance. Zavračajo tudi argumente, da bi bili stroški upravljanja ene zavarovalnice nižji, in zatrjujejo, da že zdaj ti stroški znašajo zgolj pet odstotkov.
Referenduma se je udeležilo okoli 46 odstotkov volilnih upravičencev.
V primeru, da bi jo volivci sprejeli, bi to bila ena najbolj radikalnih reform v zgodovini švicarskega zdravstvenega sistema. Zagovorniki te reforme utemeljujejo, da bi z odpravo zasebnih skladov poenostavili sistem za bolnike ter znižali zavarovalne premije in stroške v zdravstvu.
Glavni zagovorniki reforme so socialdemokrati (SP) in Zeleni, reformo pa zagovarjajo tudi sindikati in različna združenja za varstvo pravic pacientov in potrošnikov.
Na drugi strani reformo zavračata tako vlada kot parlament, pridružujejo pa se jim tudi gospodarska združenja in zdravstvene zavarovalnice. "Dosedanji sistem zdravstvenih skladov se je izkazal. Ljudem zagotavlja dobro medicinsko oskrbo," je dejala ministrica za okolje, promet, energijo in komunikacije Doris Leuthard, sicer članica krščanskih demokratov (CVP).
Nasprotniki poenotenja zdravstvenega zavarovanja menijo, da bi to podražilo zdravstvena zavarovanja in da ravno konkurenca med 61 različnimi ponudbami v zasebnih zavarovalnicah zagotavlja nižje premije za zavarovance. Zavračajo tudi argumente, da bi bili stroški upravljanja ene zavarovalnice nižji, in zatrjujejo, da že zdaj ti stroški znašajo zgolj pet odstotkov.