Stari znanec Američanov, šiitski klerik Moktada al-Sadr, je ameriško obveščevalno službo CIA javno obtožil, da stoji za borci Islamske države (ISIS). Al-Sadr je prav tako vnaprej obsodil kakršenkoli poskus ZDA, da v Irak napoti svoje kopenske sile.
Eno je jasno, ZDA so se namenile zrušiti sirskega predsednika Bašarja al-Assada in po svoji stari navadi stavile na najboljšega konja.
New York Times piše, da so takšne teorije zarot vse bolj prisotne tudi med ljudmi, predvsem po zaslugi tega, da je nekdanja ameriška lutka – premier Nouri al-Maliki – nastavljen po načelu deli in vladaj. Američani domnevajo, da je kot šiit odtujil sunite, a ga tudi šiiti obtožujejo, da najprej skrbi predvsem zase, zato naj bi odtujil večino Iračanov, in to ne glede na njihovo sekto.
Vendarle šiiti pozdravljajo ameriške zračne napade na položaje ISIS-a, a se vse bolj organizirajo sami, pri tem pa ne zaupajo niti pretirani ameriški pomoči niti iraški državi, ki je zrasla ob ameriški okupaciji. »Imeli smo dobro vojsko, kje je ta zdaj?« se sprašuje Walled al-Hasnavi (35), podpornik klerika al-Sadra.
Abu Bakr al-Baghdadija, samozvanega kalifa ISIS-a, je bilo nedavno slišati, da ves svet gleda, kako Amerika s svojimi zavezniki kloni pred skupino vernikov. S tem se je skliceval na prve generacije muslimanov, ki so s svojo predanostjo izbojevali sicer brezupne spopade.
Eno je jasno, ZDA so se namenile zrušiti sirskega predsednika Bašarja al-Assada in po svoji stari navadi stavile na najboljšega konja. A vendarle so si z oboroževanjem islamistov ustvarile problem tudi v Iraku, saj se je vojna iz Sirije kmalu prelila tja in pokazala na porazno stanje iraških varnostnih sil.