Svet

Premier se je preselil v šotor med aborigine

M.J.
15. 9. 2014, 08.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Avstralski premier Tony Abbott je svoj kabinet za teden dni preselil v šotor v od sveta odrezanemu aboriginskemu naselju. Tako je premier uresničil obljubo, ki jo je dal ob prihodu na oblast - pa čeprav ima obilico dela, še posebej potem ko je v nedeljo sporočil, da Avstralija v boj proti skrajnežem Islamske države pošilja 600 svojih vojakov.

Abbott se je ob nastopu na premierski položaj pred letom dni zavezal, da bo vsako leto teden dni preživel na odročni lokaciji skupaj z avstralskimi staroselci.

Abbott se je ob nastopu na premierski položaj pred letom dni zavezal, da bo vsako leto teden dni preživel na odročni lokaciji skupaj z avstralskimi staroselci. Kot je takrat poudaril Abbott, ki je pred prevzemom oblasti kot prostovoljec delal z aborgini, si želi biti "premier za zadeve aboriginov".

Z današnjim dnem je začel to obljubo izpolnjevati, saj je svoj kabinet preselil v šotorsko naselje na obrobju odročnega kraja Nhulunbuy na severu Avstralije, kakih tisoč kilometrov vzhodno od Darwina.

Kljub odročnosti svoje trenutne lokacije je premier sicer obljubil, da bo ves čas v tesnem stiku s Canberro in bo ohranil dostop do posebej zaščitenih komunikacijskih kanalov. "Če bo prišlo do novih dramatičnih dogodkov, se seveda po potrebi lahko tudi preselim," je še zatrdil.

Abbott ima sicer trenutno polne roke dela. Zaradi džihadistov, ki se vračajo domov iz bojev na Bližnjem vzhodu, so v Avstraliji pred dnevi dvignili stopnjo teroristične nevarnosti na "visoko". V nedeljo je Abbott poleg tega sporočil, da v mednarodno koalicijo proti skrajnežem Islamske države v Iraku in Siriji pošilja 600 avstralskih vojakov.

Aborigini so najbolj zapostavljena skupina prebivalstva v 23-milijonski Avstraliji. Konec 18. stoletja, ko so tja prišli britanski naseljenci, naj bi jih bilo še kakšen milijon, danes jih je manj kot pol milijona.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Aborigini so najrevnejša skupina prebivalstva, pri njihovih otrocih obstaja dvakrat večja verjetnost, da bodo umrli pred petim rojstnim dnevom kot pri drugih, aboriginski moški pa v povprečju umirajo dobrih 11 let prej kot ostali moški.

Reuters

Kultura aboriginov je ena najstarejših še živih kultur na svetu. So potomci prvih ljudi, ki so pred 75.000 leti zapustili Afriko.

Spodnji dom avstralskega parlamenta je lani priznal aborigine kot prvotne prebivalce Avstralije. Ta odločitev je tlakovala pot priznanju avstralskih staroselcev v ustavi, o čemer morajo sedaj sicer še izvesti referendum. Pet let pred tem se je tedanji premier Kevin Rudd v zgodovinskem govoru opravičil aboriginom za več kot 200 let diskriminacije in zlorab.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja