Zaostrovanje ukrajinske krize je bila osrednja tema prvega dne srečanja zunanjih ministrov, potem ko so oblasti v Kijevu Rusijo obtožile, da so njene vojaške sile vdrle v vzhodno Ukrajino, kjer potekajo spopadi med proruskimi separatisti in ukrajinskimi silami.
Zunanji ministri EU, med njimi tudi slovenski minister Karl Erjavec, so se strinjali, da je treba v luči najnovejšega zaostrovanja ukrajinske krize Rusiji poslati jasen signal. Ob tem niso izključili možnosti, da bi EU sprejela ostrejše ukrepe, če Moskva ne bo spremenila svojih stališč glede Ukrajine.
Ministri so izrazili zaskrbljenost spričo dejstva, da kljub prizadevanjem po rešitvi krize v Ukrajini po politični poti zmanjšanja napetosti ni zaznati. So pa kljub temu mnenja, da je treba nadaljevati s političnim dialogom, je za STA povedal Erjavec, ki se tudi sam zavzema za to.
Erjavec je sicer opozoril tudi, da sankcije besedah niso rešitev in na dolgi rok ne delujejo. Treba si je prizadevati za dialog med Ukrajino in Rusijo, je menil.
Poleg ukrajinske krize bosta sicer osrednji temi dvodnevnega srečanja ministrov tudi dogajanje v Iraku, kjer nasilje seje skrajna sunitska milica Islamska držav, in izraelsko-palestinski konflikt, po napovedih pa naj bi se dotaknili tudi razmer v Libiji in Siriji.
Srečanje gostita italijanska zunanja ministrica Federica Mogherini, katere država predseduje EU, in visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton.
Neformalna srečanja zunanjih ministrov EU, imenovana tudi gymnich po nemškem gradu, kjer je potekalo prvo tovrstno srečanje, se odvijajo na pol leta v državi, ki predseduje EU. Namen srečanj je pripraviti diplomatska stališča za lažje sprejemanje odločitev na formalnih zasedanjih.